rus takvimi

Anasayfa › Sorular ve Şikayetler ›

Adet görüp hamile olunurmu (kalınırmı) – Adet olup hamile kalmak

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Birçok kadının hamileliliğin ilk belirtisi adet kanamasının gecikmesidir. Ama adet olduğu halde kanaması gelen kadınlarda oluyor.

Çevremizdeki birçok kadın adet düzensizliği yaşamaktadır. Genelde adet düzensizliği stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişikliklerinden olabilir.

Gebe kalmış bir kadının adet kanamalarının da kesilmesi gerekiyor. Adet kanaması ; rahim iç duvarının, yumurtaların döllenmediği zaman dökülmesi gerçekleşir. Yani hamilelik olduğunda adet kanaması da kesilmektedir.

Gebe kalmak isteyen kadın belli bir zaman diliminde, korunmadan cinsel beraberliğe girmiştir. Gebe kalamayacağı bir dönemdedir yani yumurtlama döneminde değil ve korunmamıştır. Bu durum adet dönemini takip etmiştir. Gebe kalmış ve kanaması gelmiştir.

Gebe kadınların yaklaşık %20 civarı gebeliğin ilk 3 ayı içinde kanama sorunu yaşamaktadır. Bu kanamalarda düşük riski ,bebeğin kalp artışlarının durması veya dış gebelik olup olmadığı çok önemlidir.

Adet kanaması gecikmesinin başka bir nedeni de korunma iğneleri, kola uygulanan korunma çubukları ve nadir olarak da doğum kontrol hapları yan etkileridir.

Adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin 21-35 günler arasında olması düzenli bir adet döngüsü olduğudur. Bu adet kanamaları 2 ile 7 gün arasında sürmektedir.

Gebe olup da adet kanaması olan kadınlar, mutlaka doktora gitmelidirler. Her türlü vajinal kanama dikkate alınmalıdır.

Yorum Yaz


2 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. ecrin diyor ki:

    ben 11 aydır doğum yaptım ve2 defa adet gördum ve 3 aydır adet gormüyorum normalmidir

  2. çiğdem diyor ki:

    merhaba ben adetteyim ama hamilelik belirtileride var acaba hamile olabilirmiyim lütfen yardımcı olun

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: