rus takvimi

Anasayfa › Sorular ve Şikayetler ›

Adet görüp hamile olunurmu (kalınırmı) – Adet olup hamile kalmak

Birçok kadının hamileliliğin ilk belirtisi adet kanamasının gecikmesidir. Ama adet olduğu halde kanaması gelen kadınlarda oluyor.

Çevremizdeki birçok kadın adet düzensizliği yaşamaktadır. Genelde adet düzensizliği stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişikliklerinden olabilir.

Gebe kalmış bir kadının adet kanamalarının da kesilmesi gerekiyor. Adet kanaması ; rahim iç duvarının, yumurtaların döllenmediği zaman dökülmesi gerçekleşir. Yani hamilelik olduğunda adet kanaması da kesilmektedir.

Gebe kalmak isteyen kadın belli bir zaman diliminde, korunmadan cinsel beraberliğe girmiştir. Gebe kalamayacağı bir dönemdedir yani yumurtlama döneminde değil ve korunmamıştır. Bu durum adet dönemini takip etmiştir. Gebe kalmış ve kanaması gelmiştir.

Gebe kadınların yaklaşık %20 civarı gebeliğin ilk 3 ayı içinde kanama sorunu yaşamaktadır. Bu kanamalarda düşük riski ,bebeğin kalp artışlarının durması veya dış gebelik olup olmadığı çok önemlidir.

Adet kanaması gecikmesinin başka bir nedeni de korunma iğneleri, kola uygulanan korunma çubukları ve nadir olarak da doğum kontrol hapları yan etkileridir.

Adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin 21-35 günler arasında olması düzenli bir adet döngüsü olduğudur. Bu adet kanamaları 2 ile 7 gün arasında sürmektedir.

Gebe olup da adet kanaması olan kadınlar, mutlaka doktora gitmelidirler. Her türlü vajinal kanama dikkate alınmalıdır.

shutterstock_66226753[1]

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

4 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. ada ilayda diyor ki:

  gecen ay yani 2 mayista erkek arkd. iliskiye girdik ve birdaha olmadi ikisi korunarak biri normaldi ama bosalma olmadi ..adet tarihim 10 mayisti uydu ama ben 15 mayista adet oldum snra adetim bitince test yaptim negatif cikti suan 20 haziran ama hala adet olmadim 17 hazranda aksam ve sabah ilk idrarla gebelik testi yaptim negatif cikti sizde neden adet olmadim testlern hepsi negatif en sn 2 mayista iliski oldu ondan snra adette gordum hamile olasiligi varmi ? yada neden adet olmamis olabilirim acil cvp yazarmisinz

 2. ecrin diyor ki:

  ben 11 aydır doğum yaptım ve2 defa adet gördum ve 3 aydır adet gormüyorum normalmidir

 3. çiğdem diyor ki:

  merhaba ben adetteyim ama hamilelik belirtileride var acaba hamile olabilirmiyim lütfen yardımcı olun

  • Merve diyor ki:

   Bende adet gördüm ama öncekilerden farklıydı çok ağrılı geçerdi vede çok kanama olurdu bu ayda 2 gün lekelenme oldu ondan sonra azda olsa kan geldi ilk gün kan testi yaptırdım negatif çıktı benimde hamilelik belirtileri gibi belirtilerim var tekrar test yaptırmalı miyim?

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Kapat