rus takvimi

Anasayfa › Sponsorlar ›

Bebek hareketleri ile ilgili merak edilenler

Bebeğinizin hareket ettiğini ilk hissettiğinizde gebeliğinizde özellikle heyecan verici ve duygusal bir an yaşayacaksınız. Şayet ilk gebeliğinizse bebeğinizin hareketleri daha geç hissedebilirsiniz. İkinci bebeğini bekleyen anneler tecrübeleri sayesinde bebek hareketlerini daha erken hissedebilir.

Bebeğimin ilk hareketlerini ne zaman hissedeceğim?

Muhtemelen, yaklaşık 18 haftadan 20 haftaya kadar bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. İkinci gebeliğiniz ise bebeğinizin hareketlerini 16. Gebelik haftasında hissedebilirsiniz.

Her iki durumda da, bebeğinizin 24 hafta boyunca herhangi bir hareketini hissetmediyseniz mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Bu aşamada bebeğinizin kalp atışları değerlendirilecek ve ultrason ile gerekli kontrolleri yapacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe ve geliştikçe hareketleri değişecektir.

  • Gebeliğin 7. Haftasından itibaren bebeğiniz hareket etmeye başlar, örneğin yana doğru bükülüp küçük ani hareketler (şaşırtıcı) yapabilir. Ancak bunları hissedemezsiniz. Çünkü kasları henüz sizin hissedebileceğiniz kadar güçlü etkiler yaramayacaktır.
  • Yaklaşık dokuzuncu gebelik haftasında, küçücük yeni kollarını ve bacaklarını dinlendirip hıçkırmaya başlayabilir.
  • 10. gebelik haftasında başını kaldırıp elini yüzüne dokunup çenesini açıp gerinebilir.
  • Gebeliğin 12. haftasından sonra, bu gerginliğe bir esneme ekleyebilir.  Bu hareketler elbette ki anne adayları tarafından hissedilmemektedir.

Yavaş yavaş, bebeğinizin hareketleri onları hissetmeniz için yeterince güçlenecektir. İlk başta yumuşak olan hareketler daha sonra daha güçlü şekilde hissedilecektir. Kısa bir süre sonra, küçük bacaklarını hareket ettirirken; iterek, döndürerek, bükülürken, hatta yumruk atmaya ya da tekmeleye çalışırken tüm hareketlerini hissedeceksiniz.

Bebeğiniz sürekli hareket etmez!

Bebekler de uyur, dinlenir ve zaman zaman hareket etmek istemeyebilir. Her bebeğin kendine ait bir hareket düzeni vardır. Bu sebeple de başka gebeliklerle kıyaslamak sağlıklı değildir. Mizaç açısından daha hareketli olan bebekler ve mizaç açısından daha sakin olan bebeklerin hareket düzeni farklı olacaktır.

Hamileliğinizin sonuna doğru, bebeğiniz daha uzun süre dinlenir. Dinlenme ve uyuma süresi, 50 ila 75 dakika kadar uzun süre olabilir. Her hareketi fark etmeyeceğiniz için, bundan daha uzun süre hareketsizlik meydana gelebilir.

Günde kaç hareket normaldir?

Her bebeğin kendine has hareket sayısı vardır. Bebeğinizin nasıl hareket ettiğiniz ve günde kaç defa hareket hissettiğinizi değerlendirirken bebeğinizin kendine özgü hareket özelliklerine dikkat etmelisiniz. Hamilelik haftaları ilerledikçe bebeğinizin hareketlerini daha yakından tanıyacaksınız. Hatta bebeğinizin hıçkırdığını dahi fark edebileceksiniz. Bebeğinizin kendine has hareket düzeninde bir azalma fark edersiniz mutlaka doktora başvurmalısınız.

Bebeğim bugün hiç tekmelemedi, endişelenmeli miyim?

Bebeğinizin hareketlerine odaklamanıza ve saymanıza yardımcı olmak için, sessiz bir odaya geçin. Hareketlerine odaklanın ve 10 hareket sayın. Şayet 2 saat içinde 10 hareket sayamıyorsanız bir şeyler atıştırın ve ardından yeniden hareketleri sayın.

Ayaktayken bebeğin hareketlerini fark etmeniz zordur. Bu sebeple mutlaka uzanmanız gerekmektedir.

Bebeğinizi hareket etmeye teşvik etmenin bazı hızlı yolları şunlardır:

  • Ayağınızı yukarı kaldırın, atıştırmalık yiyin ve sakinleşin. Hareket ederken bebeğiniz uykuya dalabilir, bu durumda durup bir şeyler yemeniz durumunda uyanabilir.
  • Soğuk bir şeyler için. Bebeğiniz ısı değişikliğini hissedebilir ve ondan uzaklaşmaya çalışabilir. Bu sayede bebeğiniz hareket edebilir. Şekerli soğuk içecek, hareketi teşvik etmek için şeker artırıcı bir etki yapabilir.
  • Biraz gürültü yapabilirsiniz. Yüksek sesle müzik çalın ya da cevap verip vermediğini anlamak için bir sessizce bekleyin.
  • Bebeğiniz hareket etmeye başlarsa, muhtemelen her şey yolunda gidiyor. Bundan sonra hareketlerine dikkat edin ve endişeleriniz varsa hemen doktora başvurun.

Kaynak:  http://www.aysetolgaiyiyasam.com/bebek-hareketleri-ile-ilgili-merak-edilenler

dis gebelik

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: