AnasayfaBebek

Bebek hareketleri ne zaman başlar ve hissedilir

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Anne karnındaki bebekler hareket ettikçe gelişirler. Bebek hareketleri anneler için çok büyük bir mutluluktur. Çünkü hareket ne kadar fazla olursa o kadar anne bir sorun olmayacağını düşünür. Gebelik süresince anne devamlı hareketleri takip eder.

Bebeğin doğum kanalından geçebilmesi için hareketli olması gerekir ki doğum kanalı içinde aşağıya doğru ilerleyebilsin. Bebek hareketleri genellikle tekmelerin hissedilmesi ile yani dirsek vurma, karına vurma, sağa ve solda toplanma şeklinde gözlenir.

Bebek hareketleri 7.haftada başlar ama bu anne tarafından hissedilmez. Ancak ultrasonda kalp atışları dinlenir. Bu haftada bebek baş, kol, bacaklardaki dönme ve gerilmeleri başlar. Hareketler devam eden haftalarda yavaş yavaş hissedilmeye başlıcaktır.

14.hafta ile 25.hafta arasında anne rahminde görülen hareketler belirgin şekilde hissedilmektedir. Bebeğinizin elleri artık göbek kordonu ve vücudunun parçaları ile meşguldür. Hamilelik ilerledikçe ailenizde hareketlerini elini karnınıza koyarak hissedebilir.

Zayıf bir annenin kilolu bir anneden daha fazla hissetmesi yüksektir. Ama altıncı aydan sonrada gözle bile görebilirsiniz. Bu ayda bebek hıçkırmaya başlar ve yüksek seslere tepkisi olur.Annenin yediklerinin tadını alır.

Çevreye tepkileri başlar. Bebeğimiz anne karnında artık yabancı seslere tepki verebilir. Güldüğünüzde, hıçkırdığınızda ve öksürdüğünüzde saniyeler sonra buna mutlaka tepki verecektir.

34.haftadan sonra ise bebeğin hareket etme alanı gelişiminden dolayı azalır. Anne adayları hareketleri daha az görebilecektir, bebek büyük hareketler yapamamaktadır.Çünkü artık bebeğiniz baş aşağı pozisyondadır.

En çok bebeğin hareketleri sabahları,yemeklerden sonra hissedilmektedir. Eğer hareket etmediğini hissederseniz akşam bir bardak süt içebilirsiniz yada 2 saat uzanmalısınız.
Gün boyunca hareketleri hissetmezseniz doktonuzla görüşünüz.

24 saat sonra halen devam edıyorsa mutlaka doktora gidip NST (bebek hareketlerinde azalma ) testi yapılarak iyi olduğu tesbit edilebilir.

Konunun devamı olarak
Sünnet Ne Zaman Yapılmalı Kaç Yaşında Olmalı Sünnet Zamanı
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum Yaz


Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat