AnasayfaHamilelikte Kontroller - Testler, Sorular ve Şikayetler

FSH ve LH nedir FSH ve LH Yüksekliği Düşüklüğü ve Değerleri

anasayfa
anasayfa
anasayfa

FSH bilindiği üzere hipofizden salgılanan folekül uyarıcı bir hormon olarak bilinir. Fsh hormonu kadınlarda ve erkeklerde bulunur.

Erkekte testiste bulunan sertoli hücrelerine ve spermin oluşturulduğu seminifer tüplere,kadınlarda ise yumurtalardaki folikülleri uyararak,büyümesine etki eder. FSH hormonları kadında yumurta ,erkekte ise sperm gelişimini sağlamaktadır.

FSH hormonunun vucutta hipofizden daha fazla salgılanmasını önleyen inhibin hormonu Fsh’ın etkisiyle sertoli hücresinden salgılanır. Fsh testiste bulunan sperm gelişimin sağlarken LH hormonu ise testiste bulunan leydig hücrelere etki ederek bu hücrelerden testosteron adı verilen erkeklik hormonunu salgılatır.

Erkekte bulunan bu sperm gelişiminden hem FSH hem LH hormonu etkilenir. Kadınlarda ise FSH hormonu yumurtalıkta bulunan granuloza hücrelerine etki ederek bu kez kadında östrojen hormonunu salgılatır.

LH hormonu ise yumurtalıkta bulunan teka hücrelerine etki ederek androjen denen bazı hormonlar üretir ve hormonlar daha sonra yine östrojene dönüştürülür. LH hormonun tam olarak ana etkisi yumurtlamanın sağlanması iken yumurtlama sonrası oluşan korpus luteumdan ise progesteron hormonunun salgılanması LH hormonu ile olur.

FSH ve LH hormonu pulsasyon halinde salgılanarak etki ederler. Bu hormonal yapılar arasındaki salınım aynı düzeyde değildir. FSH ve LH hormonunun salınımı hipotalamus tarafından salgılanan GnRH hormonu tarafından salgılanır.

Cinsellik hormonu olarak bilinen testesteron ve östrojen hormonları azalınca GnRH salınımı olur ve hipofizden FSH ve LH hormonu salgılanır. Ergenlikle birlikte bu hormonların salınımı artar ve ergenlik dönemine girilmiş olur.

Erkekte sakal,bıyık çıkması peniste ve testislerde büyüme ,sesin kalınlaşması, koltuk altında kıllanma ve penis etrafının kıllanması gibi belirtiler vuku bulur. Kızlarda ise adet kanamaları ve memelerin büyümesi gibi değişiklikler yaşanır. FSH ve LH salını adet boyunca değişiklik gösterir.

Yumurtlama öncesinde artan östrojen hormonu sayesinde FSH en yüksek seviyeye çıkar. Kadınlarda menopoz döneminde FSH ve LH hormonu yükselirken erkeklerde ise FSH ve LH hormonu yaşla birlikte artar ve testestoron hormonu azalır.

Konunun devamı olarak
Yarovdal – RU 486 Düşük Hapı Kürtaj Hapı ve Misoprostol
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum Yaz


1 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. tuncay yıldız diyor ki:

    27 yaşında bir erkegim fsh 0,82 çıktı bu dogrultuda bana ne önerirsiniz.

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat