rus takvimi

Anasayfa › Kısırlık - Tüp Bebek ›

Klomen tedavisi fiyatı, kullanımı ve Klomen kullanıp hamile kalanlar

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, doktorlara kısırlık nedeni ile başvurmaktadır. Ana sebepler yumurta düzensizlikleridir. Bu çiftlere yumurta gelişimini kalitesini fazlalaştırmak için ilaç tedavisine başlanmaktadır.

Klomen tedavisi, en kolay anlatım şekli ile yumurtların uyarılmasıyla beraber çalıştırılmasıdır.

Klomen ilacı, sperm sayısından azalma olduğunda erkeklerin sperm sayısı çoğaltılmasında, tüp bebek tedavisinde birçok folikülün temin edilmesinde, yumurtlama olmadığı zaman, yumurtlamanın olmasını sağlamada kullanılmaktadır.

İlk önce tedaviye klomen denilen ağızdan alınan ilaçla başlanır. Amaç bu ilaçla dominant ( olgun ) dediğimiz yumurta elde edilmeye çalışılır. Kullanılan ilaç bittiği zaman ise ultrason takibi başlar.

Yumurta, oluşumuna başladığında kişilerin cinsel birliktelik zamanlaması yapılır ve aşılamaya başlanır.

Bu tedavide yumurtlama olmayan kadınların yüzde 75′inde yumurtlamayı gerçekleştirmiştir ve bunların yüzde 35′ ininde gebe kaldığı görülmektedir.

Klomen şu kişilerde kullanılamaz ;
* Hamilelikte kullanılmaz.

* Teşhisi yapılmamış kanamalı durumlarda

* Akciğer hastası olanlarda

* Göğüste malign ve premalign lezyon bulunması

Klomen ilacı kullanımı ;
Bu ilaç doktorunuzun kontrolünde olması gereken bir ilaçtır. Progesten alımı ile olan bir kanama yada spontan adet kanaması olanlarda tedaviye, siklusunun 5.günü başlanir ve günde 50 mg alınarak 5 gün devam edilir.

Eğer ki adet kanamanız yoksa o zaman gün içinde ilaca başlanabilir. Bu dozda ovülasyon olmuşsa doz artırımına gerek kalmaz. Eğer olmamışsa 30 gün sonraki ikinciye doz 100 mg verilir. Eğer 3-5 kür sonunda ovülasyon sağlanamamışsa o zaman tedaviye devam edilmez.

Yan etkileri ;
İstenilen dozda kullanımı yan etkileri nadirdir. Ama uzun süre kulanırsa o zaman yan etkisi olur. Fazlaca görülen etkileri karın bölgesinde rahatsızlık, kanamalar, ateş basması gibi kızarmalar, göğüslerde gerginlik ve dolgunluk, görme bozukluğu, over hipertrofis görülmektedir.

Nadiren de kusma, bulantı, sinirlilik, baş dönmesi görülür.
Klomen ile tedavi süresi 5 ay gibi denenir, yumurtlama sağlanamazsa o zaman başka tedavi türlerine başvurulur.

klomen

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: