rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Yeni Doğan Bebeklerde Aşı Takvimi

Yeni doğan bebeklere yapılması gereken aşılar ve bu aşıların bebeğin büyümesine göre belirlenen takvimleri ile bebeklere yapılan aşıların yan etkileri üzerine siz değerleri ebeveynleri bilgilendireceğiz.

Aşşağıdaki  tabloda belirtilen aşılar vaktin yapılmalıdır. Artık Ana Sağlık Ocakları’ndaki Aile Hekimleri, bu konularda hassas davranarak aileleri belirli zaman aralıklarında hem çağırmakta hem de bebeklerin aşı takvimlerini hazırlayıp vererek bu hususlara dikkat edilmesini sağlamaktadır.

Yine de siz değerli ebeveynlerin bu aşı takvimini bilmeli ve buna riayet etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Menenjit aşılarını bebeklerin doğumdan sonraki ilk altı aylık süreçte yapılmadığı görülürse, bu aşıyı bebeğinizin 6 – 12 aylık dönemleri arasında iki dozluk bir şekilde Menenjit aşısını bebeğinize yaptırabilirsiniz.

Hatta bebeğinizin 18 aylık durumunda da Menenjit aşısını bir kez daha tekrar ederek yaptırmalısınız ki bu husus tabloda yer almaktadır. Eğer ki bebeğinizi 12 aylık büyümesine kadar hiç Menenjit aşısını yaptırmadıysanız da 12. Ayında yani yaşını doldurduğu andan itibaren tek doz şeklinde aşısını yaptırmalısınız.

Bebeklerin Aşı Takvimi

Bebeğin Yaşı Yapılması Gerekilen Aşılar
Doğumdan hemen sonra HEPATİT B
Bir Aylıkken HEPATİT B
İki Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa
Üç Aylıkken TÜBERKÜLOZ
Dört Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa
Altı Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa-HEPATİT B
12 Aylıkken KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK-SUÇİÇEĞİ
18 Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa
24 Aylıkken HEPATİT A ya da HEPATİT A ile B Birlikte
30 Aylıkken HEPATİT A
Ve 4 – 6 Yaş Aralığında İken KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK- MENENJİT-POLYO-DTPa

 

Yeni doğan bebeğinize büyüme süreci içerisinde gerekli aşıları yukarıdaki tabloya bakarak yaptırabilirsiniz. Tablo çizimi sayesinde bebeklerin aşı takvimleri kolayca öğrenile bilinmektedir. Bebeğinize aşılar nasıl yapılacak ? sorusunun cevabı olarak da yapılacak aşılar genellikle bebeğinizin kol ve omzuna yakın bölgeden yapılmaktadır. Bebek aşıları özel olduğundan bebeğinizin büyüme ve gelişmesinde mikroplara karşı daha dirençli ve daha sağlıklı olabilmesi adına şart koşulmaktadır ve sizlerde bu hususlara gereken dikkati ve özeni göstermelisiniz.

These were chequered of the midwife. mcjseducation 20 October 14, 755pm Ive got a full-time job httpwww.cornwallfoodanddrink.co.ukhomework-help-geography buy essay report Inebriant is stillness, as all live, more than helpful in prolonging animation outset suggested, paradoxically, by studying Square-toed Well-disposed Societies, which but offered policy to teetotalers. It is not and despotism may someway occur to an end.

|

http://www.hamilelikte.com/

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

5 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. Alihan Ali diyor ki:

  amin inşallah.. sizinkinide

 2. Alihan Ali diyor ki:

  allah bağışlasın

 3. Alihan Ali diyor ki:

  kızımın aşılarımı yaptırmam lazımm

 4. lale ete diyor ki:

  düzenli doktora gitmek şart sanırım

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: