rus takvimi

Anasayfa › Emzirme ve Anne Sütü ›

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü o kadar değerlidir ki damlasının ziyan edilmemesi gerekir. Bunun için ilk günlerden itibaren bebeğinizden arta kalan sütünüzü sağarak saklamanız gerekiyor. İnanın ileride çok işinize yarayacak.


Başlangıçta minik bebeğiniz sütünüzü tam performansla ememediği için yorulduğundan sütler göğsünüzde birikip boşa akabilir ya da şişen göğüsleriniz sancı yapabilir. Ya da göğüslerinin çok dolu olduğunda gergin olacağı için bebeğiniz ağzına rahatlıkla alıp ememez.

Ama zaman ilerleyip bebeğiniz büyüdüğünde sizden emdiğine ek olarak sakladığınız sütlere ihtiyacı artacaktır. Bu durumda siz ya makine ile ya da elinizle sütünüzü sağarak saklamaksınız. Bazı hastalıklar, göğsünüzde oluşabilecek yaralar ya da bebeğinizden ayrı kalma durumunda sütünüzden mahrum kalmaması için sütünüzü sağmanız gerekebilir. Onun için sütünüzü nasıl sağmanız ve saklamanız gerektiğini öğrenmeniz çok önemli. İsterseniz bu aşamalara adım adım birlikte göz atalım.

Öncelikle temizlik. Sütünüzü sağmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. İlk günlerde göğsünüzü önceden kaynatılıp ılıtılmış su ile temizleyin. Daha sonra gün içinde alacağınız ılık duş göğüslerinizin temizliği için yeterli olacaktır.

Makine ile sağacaksınız; makineye yerleştirdiğiniz biberonun temiz olmasına özem gösterin. Her işlemden sonra makinenin yıkanabilen parçalarım ve biberonu temizleyerek, dezenfekte edin. Eğer sütünüzü elinizle sağacaksanız sütü biriktireceğiniz kabın temiz olmasına dikkat edin.

Sağdığınız sütü, anne sütü saklamak için özel yapılmış poşetlere üzerine tarih yazarak boşaltın. Sütünüzü buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda 6 ay saklayabilirsiniz.

Buzdolabındaki ya da derin dondurucudaki sütü bebeğinize vermek için ılık suyun içine koyarak oda sıcaklığına getirin. Daha sonra temiz bir fincana koyarak yine temiz bir mama kaşığı ile bebeğinize verebilirsiniz. Eğer biberonla bebeğinizi beslemek istiyorsanız biberonu bebeğinizin ayına uygun olarak seçmeniz ve emzik kısmındaki delik sayısının yine bebeğinizin avına uygun olmasına özen gösterin.

Eğer bebeğiniz biberondan göğsünüzden emdiğinden daha kolay emerse sütü sizden almak yerine biberondan içmeyi tercih edecektir. Bu durum da emzirmeyi doğal olarak bitirecektir. Onun için mümkünse biberon yerine fincandan azar azar bebeğinize vermeyi ya da kaşıkta beslemeyi tercih edebilirsiniz.

İster sütünüzü vermek için isterseniz de ek gıdalara başladığınızda meyve suyu gibi sıvıları bebeğinize içirmek için biberonu tercih edebilirsiniz. Bu nedenle bu bölümde biberon kullanımına yönelik dikkat etmeniz gerekenler ve püf noktalan üzerinde durmak isabetli olacaktır.

İşte dikkat etmeniz gerekenler; Seçtiğiniz biberonun özelliklerine dikkat edin. Bazı biberon ve başlıkları bebeğinizin hava yutmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bunlardan bir tanesini kullanırsanız bebeğinizin gaz sancılarının önüne geçmiş olursunuz.

Her kullanımdan önce biberonun emziğini kontrol edin. Emziğin yıpranması durumunda atarak yenisini takın. Bebeğinizin ayma uygun olarak biberon emziğini değiştirin. Eğer emzik yıpranmamışsa delik sayısını bebeğinizin ayına göre artırın.

Bebeğiniz büyüdükçe biberondan daha çok mama almak isteyeceğinden kendini zorlayacaktır, eğer biberon emziği bebeğinizin ayına uygun değilse bu zorlama sonucu damak ve diş yapısına zarar verebilir.

Biberonu her kullanımdan sonra temizlemek için tüm parçalarını çıkarın. Mutlaka sıcak ve sabunlu su ile tüm parçalan temizleyip bol su ile durulayın. Bulaşık deterjanı kesinlikle kullanmayın çünkü ne kadar durularsanız durulayın tamamen deterjanı yok edemeyeceğimiz için bebeğe zararlı olacaktır.

Biberonun parçalan, bulaşık süngeri ile yeterli derecede temizlenemeyeceği için biberon ve emzik fırçası kullanırsanız daha iyi sonuç alacaksınız. Biberon ve emzik fırçalarını set olarak büyük süper marketlerde veya çocuk eşyaları satan mağazalarda uygun fiyata bulabilirsiniz.

Haftada en az bir defa biberonun tüm parçalarını sabunlu sıcak su ile yıkayıp duruladıktan sonra büyük ve derin bir tencereye koyun. Üzerini kapatacak ve tüm parçalar içine batacak şekilde su ile doldurarak ocakta kaynamaya bırakın.

Su kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra ocaktan alarak biberon parçalanın sudan çıkarıp kurutarak dezenfekte edebilirsiniz. Ya da elektronik eşya satan mağazalardan veya çocuk ürünleri satan büyük mağazalardan sterilize makineleri alarak biberon ve emzikleri dezenfekte edebilirsiniz.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: