rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar Planlama ›

Dış gebelik – Dış gebelik tedavisi ve ameliyatı

Dış gebelik aslında normal yollarla cinsel birleşme ve döllenme sırasında döllenen yumurta hücresinin uterusta tıkalı kalması sonucu oluşan bir durumdur. Dış gebelikte de birçok belirti meydana gelmekle birlikte uterusun tıkalı olması demek ise bundan sonrasında hamile kalınamayacağını belirtir.

Döllenen embriyo uterusa hiç ulaşmamalı ve kese halini alıraka rahim içine yerleşmiş olmalıdır. Amniyo sıvısı içinde gelişen embriyo ultrason aracılığı ile doktor kontrolünüzde size gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediği hakkında genel bilgi veriliyor olacaktır.

Siz dış gebelik yaşadığınızı nasıl anlarsınız aslında ilk haftalarda anlamanız mümkün değildir. İlk aylarda da öyle. Ancak ultrason sırasında doktor kontrollerinizi düzenli bir şekilde yaptırıyorsanız bunu sadece doktorunuz fark edebilir ve bu bağlamda dış gebeliğin sona erdirilmesi gerekmektedir.

Özellikle çok sayıda kürtaj geçirmiş olmak dış gebelik risklerini ortaya çıkarmaktadır. Kürtajın zararları ile ilgili olarak bilinen gerçekliklerden biri de ileride dış gebelik oluşabileceği riskidir.

Aynı zamanda spiral denilen rahim içine yerleştirilen alet ve doğum kontrol haplarının bazıları ve iğneler dış gebeliğe neden olabilecek durumlardır. Eğer aile planlaması veya doğal yöntemlerle hamilelikten korunma yöntemlerini araştırırsanız ve doktorunuzla irtibata geçerseniz size en sağlıklı uygulanacak bir metot söylenecektir.

Dış gebelik özellikle iç kanama oluşmadan erken tanı yöntemi ile birlikte sıklıkla ameliyat gerektiren bir durumdur.

http://www.hamilelikte.com

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

1 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. meryem gider diyor ki:

    doktor kontrolü çok öenmli

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: