AnasayfaHamilelikte Hastalıklar - Sorunlar, Planlama

Dış gebelik – Dış gebelik tedavisi ve ameliyatı

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Dış gebelik aslında normal yollarla cinsel birleşme ve döllenme sırasında döllenen yumurta hücresinin uterusta tıkalı kalması sonucu oluşan bir durumdur. Dış gebelikte de birçok belirti meydana gelmekle birlikte uterusun tıkalı olması demek ise bundan sonrasında hamile kalınamayacağını belirtir.

Döllenen embriyo uterusa hiç ulaşmamalı ve kese halini alıraka rahim içine yerleşmiş olmalıdır. Amniyo sıvısı içinde gelişen embriyo ultrason aracılığı ile doktor kontrolünüzde size gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediği hakkında genel bilgi veriliyor olacaktır.

Siz dış gebelik yaşadığınızı nasıl anlarsınız aslında ilk haftalarda anlamanız mümkün değildir. İlk aylarda da öyle. Ancak ultrason sırasında doktor kontrollerinizi düzenli bir şekilde yaptırıyorsanız bunu sadece doktorunuz fark edebilir ve bu bağlamda dış gebeliğin sona erdirilmesi gerekmektedir.

Özellikle çok sayıda kürtaj geçirmiş olmak dış gebelik risklerini ortaya çıkarmaktadır. Kürtajın zararları ile ilgili olarak bilinen gerçekliklerden biri de ileride dış gebelik oluşabileceği riskidir.

Aynı zamanda spiral denilen rahim içine yerleştirilen alet ve doğum kontrol haplarının bazıları ve iğneler dış gebeliğe neden olabilecek durumlardır. Eğer aile planlaması veya doğal yöntemlerle hamilelikten korunma yöntemlerini araştırırsanız ve doktorunuzla irtibata geçerseniz size en sağlıklı uygulanacak bir metot söylenecektir.

Dış gebelik özellikle iç kanama oluşmadan erken tanı yöntemi ile birlikte sıklıkla ameliyat gerektiren bir durumdur.

Konunun devamı olarak
En iyi doğum kontrol yöntemi iğne fitil hap takvim halka spiral
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum Yaz


1 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. meryem gider diyor ki:

    doktor kontrolü çok öenmli

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat