user
Hamileliğin (Gebeliğin) 31. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 31. Haftası

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 32. Haftası

986 okunma — 22 Mayıs 2013 10:05
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Boyutu daha da artan bir göbek!

Sanki karnınızın patlamak üzere olduğu düşüncesindesiniz. Tabi ki, bu normaldir, çünkü rahim hacmi 500 kat daha artmıştır!  Ve böylece, özellikle gece boyunca, sizi rahatsız etmeye başlar (veya devam eder): yatakta rahat bir pozisyon bulmak çok zor olur. Ve yavaş yavaş karnınızın büyümesi ile ilgili bebeğiniz mesanenize baskı yapmaya başlar.

Sonuç: tuvalete gitmek için gece boyunca birkaç kez kalkmak zorunda oluyorsunuz. Ama çocuk aynı zamanda da midenize, bağırsaklarınıza ve diyaframınıza da baskı yapar: bu nedenle de mide yanması, mide ağrısı, kan damarlarının basısına bağlı baş dönmesi ve sanki hava eksikliyi yaşıyor olacaksınız.

Tüm bu can sıkıcı belirtiler için en iyi çare dinlenmedir. Aynı zamanda doğumdan önce olan ünlü “Braxton-Hicks kasılmaları” (Bundan yaklaşık 150 yıl kadar önce İngiliz doktor John Braxton Hicks gerçek doğum kasılmaları başlamadan önce rahim kaslarında meydana gelen bazı kasılmalar olduğunu fark etti ve o güne kadar hem doktorların hem de anne adaylarının yaşadığı karmaşa ve heyecana açıklık getirdi) da ola bilir ki, bu da doğumdan önce bir “prova” gibi de algılanabilir. Ama bu kasılmaların doğumun başlaması ile hiç bir ilgisi yoktur.

Bu rahatsızlıkları unutmak için yakında üçüncü ve son ultrason muayenesin de çocuğunuzu göreceğinizi düşünün!

Çocuğun gelişimi: Şimdi her 40 dakikada bebeğin midesi dolup boşalır. Ve bebeğinizin bağırsakları süt sindirimi ve besin emmek için yeterince olgunlar. Bebeğiniz günün neredeyse %90-ını uyuyarak geçirir. Ayak tırnakları tamamen gelişmiştir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin yüzündeki kırışıklıklar da azalır.

Bebeğin boyutu: 39.9 cm, 1.3 kg

Ne yapmanız gerekiyor: ilk hafta içinde ihtiyaç duyacağınız şeyleri almaya başlayın. Bunlar çocuk bezi, mendil ve diğer bebek ürünleridir.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 32. Haftası Video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • selvi tek 11 yıl önce
 • 32 haftalık hamileyim. yattığım tarafımda kasılma ve uyuşma oluyor. ağrılar başladı artık

avatar
 • pınar günce 11 yıl önce
 • 32 haftalık hamileyim sırtımve belımde dayanılmaz agrılar oluyor hamilelik zorlugu gösterdi sanırım