user
Gebelikte 7. Ay

Sıradaki içerik:

Gebelikte 7. Ay

e
sv

Gebelikte 8. Ay

920 okunma — 25 Aralık 2013 09:50
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamileliğinizin sonuna gittikçe yaklaşmaktasınız bakalım gebeliğin 8. ayında anne adayında ve bebeğinizde ne gibi değişiklikler olacakmış.

Gebeliğinizin bu döneminde bebeğinizin hareketleri düzenli ve güçlüdür ancak rahim içindeki alan daraldığı için bebeğinizin hareketleri kısmi olarak azalabilir.

Bu dönemde Braxton Hicks sancıları yani yalancı doğum sancıları görülebilir. Nefes darlığı nedeniyle rahat bir şekilde uyumakta zorluk çekebilirsiniz.

Yatakta yan yatarak bacağınızı diğer bacağınızın üzerine koyarak daha rahat uyuyabilirsiniz. Anne karnındaki bebeğin kafası aşağıya doğru geldikçe daha sık idrara çıkabilirsiniz.

Bu süreçte göbek çukurunuz dışarıya çıkabilir veya düz bir hal alabilir ancak bu durum doğumdan sonra normal haline dönecektir. Diş eti kanamaları görülebilir. Bu dönemde dalgınlık ve sakarlıkta görülebilir.

Bu dönem bebeğinizin en çok besin ihtiyacı olduğu dönemdir bu nedenle beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Doğum ve bebeğinizin sağlık durumu için endişeleriniz olabilir bu nedenle heyecanlanabilirsiniz.

Hamileliğinizin bu döneminde bebeğiniz iyice güçlenmiştir dışarıdan bebeğinizin hareketlerini elinizin karnınıza koyarak rahatlıkla fark edebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde dışarıdan gelen sesleri kolaylıkla duyar. Aydınlığı ve karanlığı fark eder ve aynı zamanda gözleri de açıktır.

Bebeğinizin kemikleri sertleşmeye devam etmektedir. Bebeğinizin cildi daha düz bir hal alır, pürüzsüzleşir ve cilt rengi kırmızı renkten pembeye doğru açılarak devam eder.

Bebeğinizin kemik gelişimi bu ayda daha etkin olduğu için bu ayda süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Su tüketmeyi hamileliğinizin her döneminde eksik etmemelisiniz.

Bebeğiniz bu dönemde dünyaya gelirse yaşamını devam ettirebilir. Bağışıklık sistemi oldukça gelişmiştir ve kendi antikorlarını kendisi üretebilmektedir.

Bebeğinizin 8. aydaki boyu ortalama olarak 40-45 cm’dir. Kilosu ise 2000 gr – 2500 gram arasındadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.