user
Hamileliğin (Gebeliğin) 16. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 16. Haftası

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 17. Haftası

949 okunma — 03 Mayıs 2013 00:47
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çocuk hissedilmeye başlar!
Bu haftada siz bazı küçük patlamalar gibi hareketler his etmeye başlaya bilirsiniz, bu kaslarını ısıtmaya başlayan bebeğinizin hareketleridir. Eğer ilk hamileliğiniz değilse biraz daha geç, 20. Haftadan başlayarak da his ede bilirsiniz.

Ama eğer ilk hamileliğiniz değilse ve bu hareketleri hissetmiyorsanız, o zaman da endişe etmenize gerek yoktur: rahim’i kapsayan karın kaslarınız veya yağ hala çok zayıf olan bu izlenimleri kapsayabilir.

Baş dönmesi, bulantılar ve bazı küçük bayılmalar geçirebilirsiniz hele ki düşük tansiyonunuz varsa. Bu durumda uzanıp ayaklarınızı havaya kaldırmakta fayda vardır, bir zaman sonra rahatlayacaksınız.

Bacaklarınızda sızıntılar hissedebilirsiniz. Bebeğiniz Siyatik sinirinizi sıkıştırmasından kaynaklanıyor. Bazı bayanlar bu sancıyı çekemez hale gelebilir bunu giderebilmek için fazla ayakta kalmamaya dikkat ediniz ve yatarken bacaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danışın size bir takım önerilerde bulunabilir.

Bütün bayanlar bu rahatsızlıklarla karşı karşıya gelecek diye bir kayıt yoktur, kimisi de tam aksine huzurlu ve gayet sağlıklı hamileliğin tadını çıkartıyor olabilirler.

Özellikle eğer siz düşük basınca malikseniz. Bu durumlarda sadece ayaklarınızı yukarı kaldırarak uzanmanız yeterlidir ki, derhal normal halinize geri döneceksiniz. Ayrıca bacaklarınızda bazı ağrılar da hissede bilirsiniz: bu mutlaka büyümek de olan bebeğiniz tarafından alınan siyatik sinirden ireli geliyor.

Bu ağrılar bazı kadınlar için dayanılmaz ağrılardır ve bu ağrıları hafifletmek için onlar yatarken ayaklarının altına bir yastık koyarlar. Ama yine de bu durumunuzu doktorunuzla konuşun, o size doğru şekilde tavsiyeler edecektir.

Dediğimiz gibi, tüm kadınlar hamileliğin bu aşamasında bu dayanılmaz ağrıları yaşamazlar, onlar hamileliğin tadını çıkarmaya bakarlar ve yaşama enerjisi ile dolu olurlar. Ağırlık merkeziniz de bu haftadan değişiyor, bu nedenle denge ile ilgili sorunlar olabilir. Gözlerin çok yoğun kuruluğu hamile kadınlar arasında çok yaygın belirtileri arasındadır.

Bebeğin gelişimi: bebeğinizin parmak ve elleri iyi gelişmiştir. Eğer bir kızınız doğacaksa, onun rahim ve vajinası oluşmaya başlamıştır. 17. haftadan başlayarak bebeğin yağ depolanması artar ve o, daha hızlı kilo almaya başlar. Bebeğiniz yutkunma, gözünü açıp kapama gibi refleksleri kolaylıkla yapabilir. Bu haftadan itibaren dışarıdan gelen yüksek sesler onun hareket etmesine neden olabilir.

Bebeğin boyutu: 10,1 cm
Yapılacaklar: eşiniz ile dinlenmenin doğru zamanıdır. Şimdi muhtemelen kendinizi daha iyi hissediyorsunuz ve hala karnınız çok büyümediğinden eşinizle romantik bir seyahat yapabilirsiniz.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 17. Haftası Video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.