rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 17. Haftası

Çocuk hissedilmeye başlar!
Bu haftada siz bazı küçük patlamalar gibi hareketler his etmeye başlaya bilirsiniz, bu kaslarını ısıtmaya başlayan bebeğinizin hareketleridir. Eğer ilk hamileliğiniz değilse biraz daha geç, 20. Haftadan başlayarak da his ede bilirsiniz.

Ama eğer ilk hamileliğiniz değilse ve bu hareketleri hissetmiyorsanız, o zaman da endişe etmenize gerek yoktur: rahim’i kapsayan karın kaslarınız veya yağ hala çok zayıf olan bu izlenimleri kapsayabilir.

Baş dönmesi, bulantılar ve bazı küçük bayılmalar geçirebilirsiniz hele ki düşük tansiyonunuz varsa. Bu durumda uzanıp ayaklarınızı havaya kaldırmakta fayda vardır, bir zaman sonra rahatlayacaksınız.

Bacaklarınızda sızıntılar hissedebilirsiniz. Bebeğiniz Siyatik sinirinizi sıkıştırmasından kaynaklanıyor. Bazı bayanlar bu sancıyı çekemez hale gelebilir bunu giderebilmek için fazla ayakta kalmamaya dikkat ediniz ve yatarken bacaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danışın size bir takım önerilerde bulunabilir.

Reklam Alanı

Bütün bayanlar bu rahatsızlıklarla karşı karşıya gelecek diye bir kayıt yoktur, kimisi de tam aksine huzurlu ve gayet sağlıklı hamileliğin tadını çıkartıyor olabilirler.

Özellikle eğer siz düşük basınca malikseniz. Bu durumlarda sadece ayaklarınızı yukarı kaldırarak uzanmanız yeterlidir ki, derhal normal halinize geri döneceksiniz. Ayrıca bacaklarınızda bazı ağrılar da hissede bilirsiniz: bu mutlaka büyümek de olan bebeğiniz tarafından alınan siyatik sinirden ireli geliyor.

Bu ağrılar bazı kadınlar için dayanılmaz ağrılardır ve bu ağrıları hafifletmek için onlar yatarken ayaklarının altına bir yastık koyarlar. Ama yine de bu durumunuzu doktorunuzla konuşun, o size doğru şekilde tavsiyeler edecektir.

Dediğimiz gibi, tüm kadınlar hamileliğin bu aşamasında bu dayanılmaz ağrıları yaşamazlar, onlar hamileliğin tadını çıkarmaya bakarlar ve yaşama enerjisi ile dolu olurlar. Ağırlık merkeziniz de bu haftadan değişiyor, bu nedenle denge ile ilgili sorunlar olabilir. Gözlerin çok yoğun kuruluğu hamile kadınlar arasında çok yaygın belirtileri arasındadır.

Bebeğin gelişimi: bebeğinizin parmak ve elleri iyi gelişmiştir. Eğer bir kızınız doğacaksa, onun rahim ve vajinası oluşmaya başlamıştır. 17. haftadan başlayarak bebeğin yağ depolanması artar ve o, daha hızlı kilo almaya başlar. Bebeğiniz yutkunma, gözünü açıp kapama gibi refleksleri kolaylıkla yapabilir. Bu haftadan itibaren dışarıdan gelen yüksek sesler onun hareket etmesine neden olabilir.

Bebeğin boyutu: 10,1 cm
Yapılacaklar: eşiniz ile dinlenmenin doğru zamanıdır. Şimdi muhtemelen kendinizi daha iyi hissediyorsunuz ve hala karnınız çok büyümediğinden eşinizle romantik bir seyahat yapabilirsiniz.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 17. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 16. Haftası başlıklı makalemizde 2. trimester, Down Sendromu ve üçlü tarama testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: