AnasayfaHafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Daha bir gelişim haftası!
Vücudunuzda doğum zamanı gerekecek olan pelvisinizin (leğen kemiği) yumuşaması ve genişlenmesi için olan yüksek düzeyde östrojen ve progesteron dolaşır.

Rahim genişleyerek akciğerlerinizi yukarıya doğru ve karnınızı öne doğru iter ama kilolarınız henüz rahatsız edici değil. Göbeğinizde hafif bir hassasiyet hissedebilirsiniz. Bazı bayanlar burun kanamasıyla karşılaşabilirler ama panik yok hormunlardan kaynaklanan bir durumdur.

En fazla, göbek düzeyinde bazı hassasiyet yaşaya bilirsiniz ki, bu da basınç ile ilgilidir. Bazı kadınlar burunlarının ani kanaması ile de karşılaşabilirler. Bu hormonlar ve onların mukozalar üzerindeki etkisiyle ilgilidir.

Genel olarak, gebeliğin bu aşamasında siz bir çiçek gibisiniz: saçlarınız parlak, cildiniz sağlıklı ve gayet iyi formdadır.

Genel olarak bu aşamada çok mutlusunuz: saçlarınız daha parlak görünüyor, cildiniz daha esnek ve daha incedir. İlk hamileliğiniz olsa bile bebeğinizi hissetmeye başladınız, kolları ve bacakları size ufak tefek tekmeler atıyor.

İlk gebelik olsa bile, siz bebeğinizin kaburganıza karşı tekme atmasını, onun hareketlerini, kollarını ve bacaklarını hissetmeye başlayabilirsiniz.

Kötü tarafı sadece bu ola bilir: günün sonunda bacak ve ayaklarınızda şişlikler mümkündür. Bunun için iyi dinlenmeniz ve uyku uyumanız gerekiyor!
Çocuğun gelişimi: karaciğer, bağırsak ve mide artık tamamen karın boşluğunun içine alınır. Bebek amniyotik sıvını fazla miktarda yutuyor ve mekonyum üretmeye başlar. Bu hafta ile birlik de gebelik süreci yarıya ulaşmış olur. Bu dönemde bebeğin saçları uzamaya başlar, lanugo denen ince tüyler bütün vücudunu kaplar.

Bebeğiniz annesinin damarlarından ve bağırsaklardan gelen sesleri duyabilir, bundan ilave o, dışarıdan gelen kuvvetli sesleri de duyabilir.
Çocuğun boyutu: 22 cm (bir muz büyüklüğü), 190 g.
Ne yapmanız gerekiyor: bebek için isim düşünmeye başlayın (eğer cinsiyetini öğrenmişseniz).

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası Video;

Konunun devamı olarak
Hamileliğin (Gebeliğin) 8. Haftası
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat