rus takvimi

Anasayfa › Genel Sağlık


Gebeliğin 1. ayı son adet gününüzden sonraki ilk aydır. Annenin rahmine yerleşen çok hücreli zigot, fallop tüpü yoluyla aşağıya doğru hareket eder. Bebeğiniz ilk ayın sonunda ilk zamanlarından ortalama 10.000 kat daha büyük olur. Gebeliğinizin ilk ayında bebeğiniz bir pirinç tanesi kadar olur. Beyin, omurilik ve kafa yapısı bu ayın sonunda oluşmaya başlar.
Gebeliğin 2. ayında embriyo üç farklı katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar zamanla vücudun diğer uzuvları yani organları, kol ve bacakları oluşturacaklardır. Bebeğinizin sinir sistemi, ağız astarı, burunu, kulak kıkırdakları ve kemik yapısı oluşmaktadır. Bebeğin kalp gelişimi 2. ayın sonunda başlar, bebeğiniz bu süreçte yaklaşık olarak bir fındık boyutuna ulaşmıştır.
Gebeliğin 3. ayında bebeğinizin elleri, ayakları, parmakları ve ayak parmakları oluşmaya başlayacaktır. Aynı zamanda bağırsakları gelişmeye başlamış olacaktır. Hamileliğinizin 3. ayında ultrason yardımıyla bebeğiniz tartılabilir. Bebeğinizin bu dönemde idrar yollarıda oluşmaya başlamıştır ve idrarını yapabilir. Bu aydan itibaren hayati organlarıda oluşmuş olur. Cinsel organıda oluşmaya başlamıştır henüz cinsiyet belirleme işlemi yapılamaz.
Gebeliğinizin 4. ayında mide bulantıları ve kusmalar artık çok nadir olur yavaş yavaş normal sağlığınıza dönersiniz. Bu ayda kilo alacağınız için vücudunuzda çatlaklar olabilir bunları gidermek için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Bebeğiniz gebeliğin 4. ayında ortalama olarak 100 gram'dır ve boyu 9-12 cm kadardır. Bebeğinizin kas gelişimi, hormonlar ve troid bezleri bu dönemde gelişir. 4. ayının sonunda bebeğinizin cinsiyetini ögrenebilirsiniz.
Gebeliğin 5. ayında karnınız iyice büyümüş olur ve dışarıdan bakıldıgında hamile oldugunuz belli olur. Hamileliğin 5. ayında bebeğiniz 280-320 gram ağırlığında ve ortalama olarak 14-16 cm boyundadır. Bebeğinizin hareketleri artık daha güçlüdür ve elinizi karnınıza koydugunuzda hareketlenmeleri hissedebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin ayak izleri oluşmuş olur.
Gebeliğinizin 6. ayında normalden daha fazla kilo alırsınız. Kramlar ve sırt ağrıları normaldir, engellemek veya azaltmak için magnezyum almalısınız. Gelişimi hızlanmaktadır ve bebeğiniz gebeliğinizin 6. ayında yaklaşık olarak 400-600 gram arasındadır ve boyu 18-21 cm kadardır. Bebeğinizin duyuları, kaş, kiprik ve göz kapaklarıda bu dönemde gelişmektedir.
Gebeliğin 7. ayında bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz bu ayda bebeğinizin en çok kilo aldığı dönemdir. Bebeğiniz 40 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1000 gr - 1.500 gram ağırlığındadır. Hamileliğin 7. ayında doğan çocukların yaşama oranı yaklaşık %90'dır ancak bebek prematüre sayılacağı için yoğun bakımda bekletilir. Bebeğinizin uyuyup uyandığını hissedebilirsiniz.
Gebeliğin 8. ayında bebeğinizin dünyaya gelmesine az bir zaman kalmıştır. Bu dönemde yalancı doğum sancıları çekebilirsiniz. Beslenmenize çok dikkat etmelisiniz çünkü bebeğinizin en çok besin ihtiyacı olduğu dönemdir. Dışarıdan gelen sesleri duyar, aydınlık ve karanlığı hissedebilir. Bebeğinizin kemikleri gelişir ve cildi pürüzsüz bir hal alır. Bebeğiniz gebeliğin 8. ayında boyu 40-45 cm'dir ve 2000 gr - 2500 gram ağırlıgındadır.
Gebeliğinizin 9. ayında bebeğinizin gelişimi tamamlanmıştır, kafa yapısı doğumun daha kolay olması için yumuşak ve esnektir. Gebeliğinizin son döneminde bebeğinizin boyu 45-50 cm civarında ve ağırlığı 2700 - 3500 gram ağırlığındadır. Anne adayı son zamanlarda nefes almakta ve yemek yemekte zorluk çekebilir. Bebeğinizin derisi pembe bir hal almıştır. Bu dönmede iştahsız olabilirsiniz, sakarlıklar yaşanabilir, ve kabızlık şikayetiniz olabilir.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: