rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 5. Haftası

Tat ve istek değişimi
Siz artık bir aylık hamilesiniz, yorgunluk ve mide bulantıları sizi bırakmıyor. Sabırlı olun, tüm bu canınızı sıkan rahatsızlıklar yakında kaybolacaktır!
Gıda ile olan ilişkiniz değişecektir: olabilir ki, yeme düşüncesi bile midenizi bulandıra bilir ya da tam tersine, bazı yemek huylarınız değişe bilir, hamile kalmadan önce sevdiğin yemekler şimdi hoşuna gitmeye bilir, aynı zamanda önceden hayatta yiyemeyeceğiniz bazı şeyler şimdi çok hoşunuza gide bilir…

Bunlar anne adaylarının en ünlü istekleridir! Eğer mide bulantılarınız çok oluyorsa kesinlikle az iştahınız olacaktır ve aynı zamanda mide ekşimesi ve şişkinlik gibi diğer sorunlarınız da iştahınızın azalmasına neden olabilir.Yorgunluğunuz ve bulantınız hala devam etmekte. Birazcık daha sabredin bütün bu rahatsızlıklar kısa bir zamanda yok olacaktır.

Duygusal düzeyde, tam kaos hüküm süre bilir! Gözyaşlarından bir anda gülmeye geçe bilirsiniz, siz bu dönemde aşırı duygusal ve duyarlı olacaksınız ve kolayca çelişkili duygular yaşaya bilirsiniz… Bunlar vücudunuzun yaşadığı değişiklikler ve bu dönemde meydana gelen güçlü hormonsal değişiklikler nedeniyle baş veriyor ve çok normaldirler. Aynı zamanda sık sık idrara çıkmak da 5. Haftanın belirtileri arasındadır.

Bebeğin gelişimi: embriyo şimdi üç kattan oluşur: en dış tabakası beyin ve omurilik olacak, orta tabaka kalp ve iskelet olacak ve en içteki tabaka bağırsak ve akciğer olacaktır.
Bebeğin Boyutu: 2.5 mm (bir susam tohumu boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: bir gebelik testi satın almak!

Reklam Alanı

Yemek konusunda tiksinebilirsiniz ya da beklentilerinizin tam tersi olmak üzere normalden daha çok iştahlı olup önünüze gelen ne varsa yiyebilecek durumda olabilirsiniz. Çok sevdiğiniz gıdaları artık yemekte zorlanabilir ve hiç yemeyi düşünmediğiniz gıdaları yiyebilirseniz. Eğer bulantılarınız varsa mutlaka iştahsızlığınız vardır. Mide yanması artı şişkinlik de bazılarınızı rahatsız edebilir.

Duygusal açıdan çok hassas bir dönemdesiniz. Gözyaşlarından kahkahaya geçebiliyorsunuz. Çelişkili duygular içindesiniz daha çok alıngan olabilirsiniz. Bu dönemde meydana gelen değişiklikler önemli hormonal değişikliklerden kaynaklanıyor.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 5. Haftası video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 4. Haftası başlıklı makalemizde 1. trimester ve üstüne görme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

9 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. Ceyda dedi ki:

  En son 13 ağustosta adet gördüm testte hamile cikti kaçhhaftalık gebeyim

 2. mutsuz dedi ki:

  Ben 5 hftalik hamileyim bebeğin erkek olmasini istiyorum ne olur sizce bulantim hafif ilk ama hic cnm birşey istemiyo

 3. ARZU ROZELLA dedi ki:

  SON DEFA 21 MARTDA ADET KANAMAM OLDU SIMDI 5 HAFTALIK HAMILEYIM FAKAT BELIM COOOOK AGRIYOR MIDE BULANTILARIM COOOOOK BUNUN ICIN NE YAPA BILIRIM

 4. nura dedi ki:

  son 3 gundur ishal yeni karnim agriyor 5haftalik hamileyim bundan bebeyime bir shey olmazki

 5. AYLIN dedi ki:

  EN SON 27 ARALIKTA AY BASI OLDUM BU AY AY BASIM 5 GUN GECIKTI HAMILE OLA BILIRMIYIM

 6. tugce dedi ki:

  32 gunlk periydm 15 kasmda adet oldm 7 aralikta ara kanamam gercklsti ve hic bir sorn yoktu 25 aralikta tekrar adet oldum adet dzenszlgm hamilelgme engl olurmu 2 gun gcikti ne kdr beklemlym test icin

 7. Nermin dedi ki:

  Allahim hasretindeyim evde hasretinde olanlarada nasip et amin

 8. BAHAR dedi ki:

  ALLAH HER KESE NASIP ETSIN …BEN COK MUTLUYUM …

 9. ayşe dedi ki:

  3 gun geciktim hamile ola bilirmiyim

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: