user
En İyi Doğum Kontrol Yöntemleri

Sıradaki içerik:

En İyi Doğum Kontrol Yöntemleri

e
sv

Hayat Sigortası Nedir?

960 okunma — 01 Şubat 2020 00:11
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hayat sigortası nedir ?

Hayat sigortası ürünleri, kişilerin yaşamları boyunca maruz kalabilecekleri risklere karşı teminat sağlamalarına ya da birikim yapmalarına imkan veren finansal güvence ürünleridir. Peki hayat sigortası genel şartları nelerdir? Hayat sigortalarının kapsamı, tarafların yükümlülükleri ve diğer detaylar hayat sigortası genel şartlarında belirtilmektedir.  Hayat sigortası genel şartlarına aykırı düşmemek ve sigortalı aleyhine olmamak üzere hayat sigortalarına özel şartlar da eklenebilir.

Risk teminatı sağlayan hayat sigortalarında yaş, cinsiyet ve sağlıklı olma koşulları bulunabilir. Ayrıca ödenecek primler de yaşa, cinsiyete, peşin ya da taksitle ödenmesine, kişinin istediği teminatın türüne ve tutarına göre farklılık gösterir. Kişiler kritik hastalık, işsizlik, maluliyet ve yaşam kaybı gibi durumlara karşı teminat satın alabilirler.

Biriktirme amaçlı hayat sigortalarında ise ürünün asgari priminden az olmamak üzere düzenli olarak yatırım yapılması söz konusudur. Bu ürünlerde sigortalıların ödediği primler, poliçenin süresi sona erdiğinde alacakları toplu tutarı belirler. Ödenen primlerin şirket tarafından belirlenen yüksek kar paylı yatırım araçlarında değerlendirilmesi amaçlanır. Sigortalıların her yıl enflasyonun altında kalmayacak şekilde primlerini artırmaları da yatırımlarının değerinin korunmasına yardımcı olur.  Poliçedeki belirli şartlar yerine getirildiğinde poliçeden borç alınabilmesi de mümkündür. Yatırımın geri alınması için süre sonuna kadar beklenmesi sigortalıya maksimum fayda sağlar.

Hayat sigortalarının en büyük avantajlarından bir diğeri de vergi avantajıdır. Hayat sigortaları, prim öderken ve süre sonunda toplu para veya maaş alırken vergi avantajı sağlar. Birikim priminin alındığı hayat sigortalarında bireyler, kendileri, eşleri ve küçük çocukları adına ödedikleri prim tutarının yarısını; sadece yaşam kaybı, kaza, hastalık, sakatlık, işsizlik ve yaşam teminatı içeren hayat sigortalarında ise ödedikleri primin tamamını ödeme yaptıkları ayda elde ettikleri ücretin %15’ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını geçmemek koşuluyla, gelir vergisi matrahından indirebilirler.

Böylece kişiler dahil oldukları vergi dilimlerine göre %15’ten %40’a varan oranlarda vergi avantajı elde ederler.  Örneğin; aylık ücreti 4.000 TL ve birikim priminin alındığı hayat sigortasına ödediği prim tutarı 500 TL olan bir sigortalı, ücretinin %15’i olan 600 TL’yi ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmadığı için ödediği primin tamamını gelir vergisi matrahından indirebilir. Bu sayede sigortalının %20’lik vergi diliminde olduğu bir dönemde, ödediği 500 TL’lik primin 100 TL’si dolaylı olarak kendisine geri ödenir ancak hayat sigortasına yönlendirdiği tutar 500 TL olarak dikkate alınır. Yani vergi avantajıyla hayat sigortaları henüz ödeme esnasında bile kazandırmaya başlar.

Bazı hayat sigortaları bankacılık ürünleri ile bağlantılı olarak da tercih edilebilir. Hayat sigortaları sayesinde kredi kartı ödemeleri, kredi borçları ve bunun gibi kişisel finansal yükümlülüklerin yaşam kaybı, sakatlık ve işsizlik gibi durumlara karşı teminat altına alınması mümkün hale geliyor. Teminat altına alınan risklerin gerçekleşmesi durumunda poliçe kapsamında belirlen borç ya da taksitler hayat sigortası şirketi tarafından ödenir. Böylece sigortalının ya da geride kalan sevdiklerinin maddi yükleri hafifler. Birikimden, kritik hastalığa kadar birçok konuda geleceği bizim ve sevdiklerimiz için daha güvenli hale getiren hayat sigortaları, risklere karşı her zaman hazırlıklı olabilmemiz için hayatımızı kolaylaştırır, çeşitli faydalar sunar.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.