user
Hamileliğin (Gebeliğin) 19. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 19. Haftası

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası

927 okunma — 03 Mayıs 2013 10:50
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Daha bir gelişim haftası!
Vücudunuzda doğum zamanı gerekecek olan pelvisinizin (leğen kemiği) yumuşaması ve genişlenmesi için olan yüksek düzeyde östrojen ve progesteron dolaşır.

Rahim genişleyerek akciğerlerinizi yukarıya doğru ve karnınızı öne doğru iter ama kilolarınız henüz rahatsız edici değil. Göbeğinizde hafif bir hassasiyet hissedebilirsiniz. Bazı bayanlar burun kanamasıyla karşılaşabilirler ama panik yok hormunlardan kaynaklanan bir durumdur.

En fazla, göbek düzeyinde bazı hassasiyet yaşaya bilirsiniz ki, bu da basınç ile ilgilidir. Bazı kadınlar burunlarının ani kanaması ile de karşılaşabilirler. Bu hormonlar ve onların mukozalar üzerindeki etkisiyle ilgilidir.

Genel olarak, gebeliğin bu aşamasında siz bir çiçek gibisiniz: saçlarınız parlak, cildiniz sağlıklı ve gayet iyi formdadır.

Genel olarak bu aşamada çok mutlusunuz: saçlarınız daha parlak görünüyor, cildiniz daha esnek ve daha incedir. İlk hamileliğiniz olsa bile bebeğinizi hissetmeye başladınız, kolları ve bacakları size ufak tefek tekmeler atıyor.

İlk gebelik olsa bile, siz bebeğinizin kaburganıza karşı tekme atmasını, onun hareketlerini, kollarını ve bacaklarını hissetmeye başlayabilirsiniz.

Kötü tarafı sadece bu ola bilir: günün sonunda bacak ve ayaklarınızda şişlikler mümkündür. Bunun için iyi dinlenmeniz ve uyku uyumanız gerekiyor!
Çocuğun gelişimi: karaciğer, bağırsak ve mide artık tamamen karın boşluğunun içine alınır. Bebek amniyotik sıvını fazla miktarda yutuyor ve mekonyum üretmeye başlar. Bu hafta ile birlik de gebelik süreci yarıya ulaşmış olur. Bu dönemde bebeğin saçları uzamaya başlar, lanugo denen ince tüyler bütün vücudunu kaplar.

Bebeğiniz annesinin damarlarından ve bağırsaklardan gelen sesleri duyabilir, bundan ilave o, dışarıdan gelen kuvvetli sesleri de duyabilir.
Çocuğun boyutu: 22 cm (bir muz büyüklüğü), 190 g.
Ne yapmanız gerekiyor: bebek için isim düşünmeye başlayın (eğer cinsiyetini öğrenmişseniz).

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası Video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.