rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 22. Haftası

Anemi(Kansızlık) riskine dikkat edin!

Önceki haftalar içinde olduğu gibi, bu hafta da da kan hacmi artar ve kanın bir seyreltme içerir ve anemi sorumlusu kan seyrelmesine neden olan plazma şeklinde büyük ölçüde bulunur. Genellikle bu, demir eksikliği nedeniyle oluyor. Özellikle hamilelik de demir ihtiyacı yüksek oluyor.

Anemiye çok dikkat etmelisiniz, çünkü bu, anne adayına erken doğum riski yaşata bilir. Aynı zamanda, anemi yüzünden doğumda bebeğin daha düşük bir ağırlığa sahip olma riski de ola biliyor. Eğer anemiye tutulmamanızdan emin olmak için muzdarip emin olmak için, doktorunuzun size hematokrit oranını ölçmek için bir kan testi yaptırması gerekir.

Uygun gördüğü takdirde, tabletler şeklinde size demir almanızı tavsiye edecektir. Size gelince ise, balık, baklagiller ve benzeri gibi demir içeren gıdaları seçmeniz öneriliyor. Küçük yararlı önlem de verelim ki, demir içeren zengin gıdalar ile birlikte çay içmeyiniz. Çünkü çay demir emilimini engelliyor, ama aksine olarak C vitamini bunu daha da teşvik eder.

Reklam Alanı

Muhtemelen saçlarınız kalın ve parlak olacaktır, ama aynı zamanda yüzünüzde ve vücudunuzda istenmeyen tüylerin artımını da fark etmeniz mümkündür.

Çocuğun gelişimi: pankreas gelişmektedir ve hormonlar üretmeye başlıyor. İç kulaktaki kemikler sertleşmeye başlar. 22. haftada bebeğinizin kaş ve kirpikleri, aynı zamanda parmak izleri tamamen oluşmuştur.

Bebeğin tamamen oluşmuştur. Dışarıdan gelen şiddetli sesler hatta bebeğinizin uyanmasına sebep olabilir, bu yüzden buna dikkat edin. Bebeğin tekmelerini sık sık hissede bilirsiniz. Bebek kendi etrafında dönebilir.

Bebeğin boyutu: 25.6 cm (küçük kabak boyutu), 300 gr.

Ne yapmanız gerekiyor: Anemiyi önlemek için demir içeren gıdalar yemeniz tavsiye olunur. Ve aynı zamanda, kan testi de yaptırmanız öneriliyor.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 22. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 21. Haftası başlıklı makalemizde 2. trimester ve kolostrum hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: