user
Hamilelikte Kabızlığın Nedenleri ve Çözümleri

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Kabızlığın Nedenleri ve Çözümleri

e
sv

Hamilelikte Reflü Ve Tedavisi

210 okunma — 03 Ocak 2020 00:28
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaklaşık olarak anne adaylarının 3 te biri hamilelikte reflü rahatsızlıkları geçirirler. Fakat bu durum geçici bir durum olacağından çok ciddiye alınmasına gerek yoktur. Çünkü bu reflü rahatsızlığı doğumdan sonraki günlerde yavaş yavaş iyileşmeye, bir süre sonra da geçmeye başlayacaktır.

Hamilelik döneminde aylar geçtikçe doğal olarak rahimde bir büyüme gözlemlenecektir. Bu büyüme ile reflüde rahatsız edici etkisini arttıracaktır. Yani hamileliğin son dönemleri reflü açısından en sıkıntılı geçecek olan dönemlerdir.

Eğer anne adayı hamile kalmadan önce zaten reflü hastası ise, onlarda reflü iyice şiddetlenecektir ve gebelik döneminde etkisini daha fazla hissettirecektir. Yine beklenen çocuklar çoğul ise yani ikiz, üçüz veya daha fazlası ise reflünün şiddeti de artar. Reflüye etki eden diğer bir etken ise anne adayının yaşıdır.İleri yaşlarda doğum yapacak kadınlarda reflü daha şiddetli seyreder.

Hamilelikte reflünün meydana gelme sebebi karın içerisindeki basıncın artmasına dayalıdır. Karın içerisindeki bu basıncı arttıran etken ise rahmin giderek büyümesidir. Rahim büyüdükçe karna yapılan basınç artar.

Hamilelikte Reflü Tedavisi

Hamilelikte reflü hastalığının tedavisi ilaçlarla olur. Reflü için kullanılabilecek çeşitli dozlarda ve çeşitli tiplerde ilaçlar mevcuttur. Ama bizim size buradan reflü için şu ilacı alın veya bu ilacı alın dememiz mümkün değildir.

Çünkü bir uzmana muayene olmadan kullanacağınız ilacın dozunu veya tipini bilemezsiniz.Bunun için eğer hamileyseniz ve reflü şikayetiniz rahatsız edici boyutlara ulaşmışsa, mutlaka bir uzmana giderek muayene olmalı ve kullanmanız gereken ilacı belirlemelisiniz.

Hamile kalmadan önce çok ciddi reflü şikayetleriniz varsa, hamilelik döneminde bunlar daha da kötüleşecekleri için, hamile kalmadan reflü için tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Böylelikle hamilelik dönemini reflü açısından daha da rahat geçirmiş olursunuz. Reflü tedavisi için anti-reflü ameliyatları yapılmaktadır. Eğer ciddi reflü şikayetlerine sahipseniz hamilelikten önce anti-reflü ameliyatı olmanız hamilelik süresince sizi rahatlatacaktır.

Hamile anne adayları aşırı yağlı ve nişastalı yiyeceklerden kaçınarak, yemeklerde aşırı yemeyerek ve öğün sayılarını arttırarak genel bir diyete girdiklerinde reflü şikayetleri azalacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.