rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 29. Haftası

Kramplar, asitlik, kaşıntılar…

Şimdi böyle büyük karın ve fazla ağırlık ile kramplar (özellikle geceleri), şişme, mide ekşimesi, hazımsızlık gibi durumlardan rahatsız olmanız normaldir. Hamileliğin bu tipik belirtilerini hafifletmek için önceki haftalarda verilen tavsiyelere uyun.

Rahim pozisyonunuz akciğerlerinizin genişlenmesini ve rahat nefes almanızı engelleyecek şekilde yerleştiğinden nefes almanız daha kısa olacaktır. Ayrıca çok nefes nefese kalmanız da mümkündür. Buna ek olarak, sırtınız da size sorunlaş yaşata bilir ve karnınızın büyümesi nedeniyle cildiniz de çok gerilmeye başlar ve bu da size kaşıntılar vere bilir.

Ama dikkat edin: eğer kaşıntılar vücudunuzun diğer yerlerine,  özellikle de el, ayak, avuç içi ve ayak tabanı gibi bölgelere yayılırsa, kolestaz riskleri önlemek için bu konuda doktorunuza danışın.

Gebelik bacaklardan ve rektumdan kanı kalbe götüren damarlar üzerinde baskı koyar. Bu ise varislere ve hemoroite neden ola bilir.

Reklam Alanı

Çocuğun gelişimi: bebeğinizin beyni hızla gelişiyor. Serebral korteksin altı tabakasından üçü oluşmuştur. Aynı zamanda, bebeğiniz gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Bu haftalarda çocuk kafasını ışık gelen tarafa doğru çevirebilir. Bundan başka, bebeğiniz her gün yarım litre idrar yapar ve bu idrar amnion sıvısına karışır.

Bebeğin boyutu: 36.6 cm, 875 gr.

Ne yapmalı: Eğer bir erkek çocuğa hamile iseniz, hemen sünnet olmasını isteyip istemediğinizi düşünün. Bebek sağlıklı ise, genellikle hastane içinde gerçekleştirilmektedir.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 29. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 28. Haftası başlıklı makalemizde 3. trimester, gebelikte balık yağı ve glukoz tarama testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

3 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. şerike dedi ki:

  şuana bende toplamda 6 kilo aldım

 2. hayat dedi ki:

  27 haftalık vee 9 kilo
  fazşa değilmi kızlar…

 3. yakesu35 dedi ki:

  29 haftalık hamileyim en son 27. haftamda kontrole gittiğimde 9 kilo almıştım

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: