user
Hamilelik gebelik belirtileri nelerdir?

Sıradaki içerik:

Hamilelik gebelik belirtileri nelerdir?

e
sv

Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

1052 okunma — 12 Ekim 2020 02:00
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ibb halk süt

Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Ekim 2019 tarihinde Halk Süt Projesi’ni başlattı. 3-6 yaş arasındaki çocukların her birine ayda 8 litre süt dağıtılacak. Başlangıçta 92 bin çocuğa ücretsiz süt dağıtılacak. İhtiyaç sahibi ailelerin belirlenmesi ile sayı artacak. Peki Halk Süt kimlere verilir? Halk Süt başvurusu nasıl yapılır? Halk Süt başvurusu nereden yapılır? Halk Süt başvuru şartları neler? Halk Süt nasıl dağıtılacak?

İBB neden ücretsiz süt dağıtıyor?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinden kabul edilen Halk Süt, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde hayata geçti. Benim en dev projem çocuklarımıza hizmet ve çocuklarımızın gelişimine katkı olacaktır diyen Ekrem İmamoğlu, Bir eve süt girmiyorsa, bir çocuk süt içemiyorsa gelişiminde eksiklik var anlama gelir. İşte bu yüzden İstanbul’da her çocuk süt içebilsin diye İstanbul Halk Süt’ü ihtiyacı olan ailelerimizin evlatlarına ücretsiz dağıtacağız dedi.

İstanbul Halk Süt nerede üretiliyor?

İlk etapta proje kapsamında 76 binden fazla ihtiyaç sahibi aileye, 92 bini aşkın 3-6 yaş arası çocuğa haftada 2 litre, ayda toplam 8 litre UHT süt dağıtılacak. Bir litrelik paketlerde dağıtılacak UHT sütler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu projesi kapsamında 2005 yılından beri sütlerini üreten ve Tarım Bakanlığı tarafınca Güvenilir Gıda Ödülü verilen Tire Süt Kooperatifi tarafınca üretilecek.

Halk Süt nasıl dağıtılacak?

İlk aylarda 750 bin litre, yılda 9 milyon litre UHT süt ücretsiz dağıtılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 60 panelvan araç ve 120 personelle her gün İstanbul’un 39 ilçesini dolaşıp ihtiyaç sahibi ailelere Halk Süt dağıtımı meydana getirecek. Dağıtım esnasında ihtiyaç sahibi yeni aileler ekipler tarafından tespit edilecek.

Halk Süt niçin bir tek 3-6 yaş arası çocuklara dağıtılacak?

2012 yılında okullara süt dağıtım projesi devlet tarafınca uygulamaya alındı. şu sebeple belediyeler yalnız okul öncesi çağındaki çocuklara ücretsiz süt dağıtımı yapabiliyorlar. Bu nedenle Halk Süt projesinden ihtiyaç sahibi ailelerin 3-6 yaş arasındaki çocukları faydalanabilecek.

Halk Süt başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Halk Süt projesi ilk etapta, daha önce İBB Beyaz Masa tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi 76 bin aileye dağıtılacak. İBB ekipleri dağıtım esnasında, yeni ihtiyaç sahibi aileleri tespit edecekler. Ancak ücretsiz süt dağıtımından yararlanmak isteyen ailelerin, Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı ile İBB kapsamında desteğe muhtaç ailelerden olmaları gerekiyor. İstanbul Halk Süt başvurusu yapmak için İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153’ü arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.