user
Adet Düzensizliği ve Adet Kanaması Bozuklukları

Sıradaki içerik:

Adet Düzensizliği ve Adet Kanaması Bozuklukları

e
sv

Hamilelikte Hipertansiyon

139 okunma — 03 Ocak 2020 00:10
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hipertansiyon, hamilelik döneminde tehlikeli sonuçlar doğurabilecek fakat erken teşhis ile önüne geçilebilecek bir hastalıktır. Bu nedenle hamileliğin ilk dönemlerinde hipertansiyon riskine karşı bir uzmana muayene olmakta fayda vardır.

Hamilelikte hipertansiyon eğer erken fark edilmez ise, ilerleyen dönemlerde bebeğin ölümüne dahi sebep olabilir. Unutmamak gereken şey ise hipertansiyonun vücuttaki bütün organları etkileyen bir rahatsızlık olduğudur. Bu etkilenmeye bebeğin gelişimi hatta hayati fonksiyonları da dahil olacaktır.

Anne adaylarında hipertansiyonun ortaya çıkması, hamileliğin 20. haftası döneminde görülmektedir. Özellikle bu haftalara gelinmeden bir kaç hafta önce ve bu haftalardan sonraki bütün haftalarda tansiyon mutlaka her gün sabah akşam kontrol edilmelidir. Çünkü hipertansiyon erken tanı konduğu zaman çok korkulacak bir rahatsızlık değildir.

Tansiyon ölçülürken de, tansiyon ölçme konusunda tecrübeli bir kişiye ölçtürmekte fayda vardır. Tansiyon ölçülürken anne adayının rahat ve dinlenmiş olması önemlidir. Bunun için tansiyonunuzun ölçülmesinden 15-20 dakika önce uzanarak istirahat etmeniz gerekmektedir. Tansiyon ölçülürken heyecanlı veya gergin olmakta tansiyon sonucunuzun doğruluğunu önleyecektir. Bunun için tansiyon ölçtürürken son derece sakin olmaya çalışın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.