rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 30. Haftası

Sabah erken saatlerde kollarınızda karıncalanma.

Gebeliğin bu aşamasında, bebeğiniz muhtemelen büyük güne hazırlanmak için rahim içinde artık dönmüştür! Bu pozisyon size ağrılar vere bilir, çünkü bebeğinizin başı sizin perhizine doğru çevrilmiş, ayakları ise göğüs kafesinize tekmeler atıyor. Diğer kadınlar için, pozisyon değişikliği daha sonra baş verecektir…

Ya da hiç baş vermeyecektir! Bu durumda çocuk makat pozisyonda- arkası aşağı şekilde gelecektir. Ama endişe etmeyin, doktorlar ve ebeler bu tür durumlara alışkınlar ve ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar.

Doğuma son dokuz hafta kala, bazı kadınlar, sırt ağrısı, uyku bozuklukları, karın ağrısı, bağırsak bozuklukları gibi rahatsızlıklardan şikayet edebilirler. Genellikle bacaklarınızda şişlikler oluyor, özellikle eğer yaz ise ve sıcaksa. Siz çok zor yürüyorsunuz ve genellikle nefes darlığı oluyor. Ayrıca özellikle şafak vakti, kollarınızda ağrı ve karıncalanma görünebilir: bu, gebelik sırasında omurganız üzerine düşen yük ve sinirlerin gerilmesinden kaynaklanır.

Reklam Alanı

Bu belirtiler rahatsız edici ve can sıkıcı olsalar da tamamen normaldirler. Ancak, aylık ziyaret sırasında doktorunuzla bunu konuşmaktan çekinmeyin.

Çocuğun gelişimi: çocuğun kırmızı kan hücrelerinin çoğunluğu artık kemik iliğinden oluşur. Bu haftada bebeğiniz gözlerini açıp kapatma hareketleri yapar ve aynı zamanda onun kalıcı dişleri gelişmiştir ve damakların altında bulunur. Bebeğin akciğerleri bu haftada oldukça gelişmiştir, soluk alıp verme kabiliyeti yüksektir.

Bebeğin Boyutu: 37.6 cm, 1 kg

Ne yapmanız gerekiyor: doğduğu zaman çocuğunuzun doktora ihtiyacı olacaktır.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 30. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 29. Haftası başlıklı makalemizde 3. trimester, basur ve gebelik hemoroid hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

6 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. sevcan ay dedi ki:

    ben 69,50 kilo olmuşum

  2. serap38 dedi ki:

    kilolar aldı başını gidiyo valla

  3. sinem koçak dedi ki:

    30 haftalık hamileyim kaç aylık hamile oluyorum.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: