user
Hamilelikte İkinci Ay Nasıl Geçer?

Sıradaki içerik:

Hamilelikte İkinci Ay Nasıl Geçer?

e
sv

Hamileliğin İlk Ayında Neler Yaşanır?

841 okunma — 06 Mayıs 2018 17:59
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelikte ilk ay jinekoloji uzmanlarının verdiği bilgiler ışığında son adet döneminin birinci günü başlar. Tam kırk hafta süren hamilelik dönemine ilk adım atılmış olur. En son adet tarihinden 10 gün geçtikten sonra adet görülmemişse artık hamilelikten şüphe edilmelidir.

Yapılacak olan idrar testiyle birlikte heyecanlı geçecek 40 haftanın ilk haftası çoktan geçirilmiştir.Gebeliğin ilk ayında hamile kadın henüz hamile olduğunun farkında değildir. Henüz gözle görülür fiziksel ve ruhsal değişimler geçirmemiştir.

İlk Aylarda Bebeğin Oluşumu Başlar

Bununla beraber adet döneminin üzerinden on gün geçmiş olması kadının hamile olabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilir ve anne adayı idrar ve kan testlerini yapmak için ilk sinyali almış olur. Gebeliğin ilk ayında dördüncü haftada yavaş yavaş mide bulantıları, kusmalar ve baş dönmesi yaşanır.

Döllenme sonrasında tek hücreli bir canlı olarak yaşama adım bebeğin 40 hafta sürecek ana karnındaki yaşam macerası başlar. Fallop tüpü içinde gerçekleşen döllenme sonrasında yolculuk rahmin içine doğru başlar. Onuncu günün sonunda tam olarak rahime yerleşen döllenmiş yumurtanın tespit edilmesi kolay değildir.

İlk Aylarda Hamileliğin Belirtileri Başlayacaktır

Santimetrenin onda biri büyüklüğünde bir hücre haline gelen döllenmiş yumurtanın anne adayı için hassas bir süreci başlattığı unutulmamalıdır. Anne adayı tam bu dönemde bir sürü hormonal değişikliğe maruz kalacaktır.

Anne adayı hamilelikte ilk ayın son haftasında fizyolojisinde yaşadığı hormonal değişimlerin bir sonucu olarak halsizlik bulantı kusma yorgunluk baş dönmesi gibi durumlarla karşı karşıya gelecektir.

Hamileliğin İlk Aylarında Nasıl Beslenmelisiniz?

Tam da ilk ayda belirtiler ortaya çıkarken beslenme alışkanlıklarında köklü değişimler gerekiyor. Vitamin ve protein desteğini sağlayacak besinlere ağırlık verilmesi gereklidir. Bununla birlikte kafein gazlı içeceklerden ve özellikle sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır.

Besin olarak tüketilmesi gereken besinler; sakatat, mercimek, ıspanak, fasulye ve maruldur. Bu besinler gebeliğin ilk ayında günlük olarak alınması gerekli olan ve bebeğin omurilik gelişimde etkili olan folik-asit içermektedirler. Bebeğin omurilik gelişiminde önemli bir rol oynayan folik asit bir çeşit vitamindir.

Bu vitamin gebeliğin ilk ayından başlanmak üzere hamileliğin ilk 3 ayı boyunca doktorunuzun önerdiği dozlarda mutlaka alınmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.