rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Yeni Doğan Bebeklerde Aşı Takvimi

Yeni doğan bebeklere yapılması gereken aşılar ve bu aşıların bebeğin büyümesine göre belirlenen takvimleri ile bebeklere yapılan aşıların yan etkileri üzerine siz değerleri ebeveynleri bilgilendireceğiz.

Aşağıdaki  tabloda belirtilen aşılar vaktin yapılmalıdır. Artık Ana Sağlık Ocakları’ndaki Aile Hekimleri, bu konularda hassas davranarak aileleri belirli zaman aralıklarında hem çağırmakta hem de bebeklerin aşı takvimlerini hazırlayıp vererek bu hususlara dikkat edilmesini sağlamaktadır.

Yine de siz değerli ebeveynlerin bu aşı takvimini bilmeli ve buna riayet etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Menenjit aşılarını bebeklerin doğumdan sonraki ilk altı aylık süreçte yapılmadığı görülürse, bu aşıyı bebeğinizin 6 – 12 aylık dönemleri arasında iki dozluk bir şekilde Menenjit aşısını bebeğinize yaptırabilirsiniz.

Hatta bebeğinizin 18 aylık durumunda da Menenjit aşısını bir kez daha tekrar ederek yaptırmalısınız ki bu husus tabloda yer almaktadır. Eğer ki bebeğinizi 12 aylık büyümesine kadar hiç Menenjit aşısını yaptırmadıysanız da 12. Ayında yani yaşını doldurduğu andan itibaren tek doz şeklinde aşısını yaptırmalısınız.

Bebeklerin Aşı Takvimi

Bebeğin Yaşı Yapılması Gerekilen Aşılar
Doğumdan hemen sonra HEPATİT B
Bir Aylıkken HEPATİT B
İki Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa
Üç Aylıkken TÜBERKÜLOZ
Dört Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa
Altı Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa-HEPATİT B
12 Aylıkken KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK-SUÇİÇEĞİ
18 Aylıkken MENENJİT-POLYO-DTPa
24 Aylıkken HEPATİT A ya da HEPATİT A ile B Birlikte
30 Aylıkken HEPATİT A
Ve 4 – 6 Yaş Aralığında İken KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK- MENENJİT-POLYO-DTPa

 

Yeni doğan bebeğinize büyüme süreci içerisinde gerekli aşıları yukarıdaki tabloya bakarak yaptırabilirsiniz. Tablo çizimi sayesinde bebeklerin aşı takvimleri kolayca öğrenile bilinmektedir. Bebeğinize aşılar nasıl yapılacak ? sorusunun cevabı olarak da yapılacak aşılar genellikle bebeğinizin kol ve omzuna yakın bölgeden yapılmaktadır. Bebek aşıları özel olduğundan bebeğinizin büyüme ve gelişmesinde mikroplara karşı daha dirençli ve daha sağlıklı olabilmesi adına şart koşulmaktadır ve sizlerde bu hususlara gereken dikkati ve özeni göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kan Grupları başlıklı makalemizde bebeğin kan grubu ve rh hakkında bilgiler verilmektedir.

https://www.hamilelikte.com/

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

2 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. lale ete dedi ki:

    düzenli doktora gitmek şart sanırım

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: