user
Bebeğinizin Aşı Gününü Geçirdiyseniz Yapmanız Gerekenler

Sıradaki içerik:

Bebeğinizin Aşı Gününü Geçirdiyseniz Yapmanız Gerekenler

e
sv

Yeni Doğan Bebeklerin Aşıyla Korunabildikleri Hastalıklar

93 okunma — 25 Mart 2013 20:20
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni Doğan Bebeklerin Aşıyla Korunabildikleri Hastalıklar Nelerdir?
Yeni doğan bebeklerin bünyelerinin dirençli kılınabilmesi adına aşı takvimi uygulanmaya başlar. Aşı takvimi içerisinde yer alan aşılar bebeğin, büyüme ve gelişme dönemlerinin her geçen gün artmasıyla birlikte ilerleyen yılarda bebeğin sağlığından ödün vermemesi amaçlanır.

Aşı takvimini inceleyerek yapılması gerekilen aşıları siz değerli ebeveynler öğreniniz. Şimdi ise yapılan veya yapılması gerekilen bu aşılar sayesinde bebeklerin sağlıklı bir yapıya kavuşabilmeleri ve hangi hastalıklara karşı dirençli durabildiklerini görelim.

Boğmaca, Çocuk Felci, Difteri, Hepatit A ve B, Kabakulak, Kızamık, Kızamıkçık, Menejit, Suçiçeği, Verem ve Zatürre gibi oldukça önemli hastalıklardan bebeğinize yaptırdığınız aşılar sayesinde bebeğinizin bu hastalıklara yakalanma riskleri en alt seviyelerde seyredebilir.

Bebeğinizin Aşı Gününü Geçirdiyseniz Yapmanız Gerekenler
Siz değerli ebeveynlerin bebeğiniz konusunda oldukça hassas davrandığınızı kavrayabiliyoruz. Fakat iş yaşantınız veya özel hayatınız nedeniyle bebeğinizin aşı takviminde belirtilen günü geçirdiyseniz, çok fazla telaş içerisine girmeyiniz. Çünkü telaş başka sorunları doğurmaktadır bunun yerine sizler Aile Hekimlerinize danışarak aşı gününüzün geçtiğini belirtmeli ve uzman hekimin verdiği gün aşıyı bebeğinize yaptırabilirsiniz.

Ama dikkat etmeniz gereken nokta bebeğinizin aşı takviminde belirtilen günlerde giderek aşılarını yaptırmalısınız. Bazı durumlarda aşı takviminde yer alan aşı günlerinin geçilmesinden dolayı birkaç aylık süre atlanması gerekebilir. Özellikle menenjit aşısı 2-3 kez yapıldığından günü geçtiği zaman ileri bir tarihte tek doz yerine çift doz şeklinde bebeğinize yapılabilir.

Bebeklere Yapılan Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?
Aşılar bebeğinizin yaş durumuna göre yapıldığından ve doğumdan sonra hemen ilk aşısının yapılmasıyla başlanan aşı takvimi boyunca aşılar bebeğinizde yan etkiler yaşatabilir. Bebeğinize yapılan aşılar aşının yapıldığı nokta ve çevresinde kızarıklıklar, kaşıntı ve şişlikler yaratabilir. Ayrıca ağrıların yaşandığı ve aşının yapıldığı noktada yara kabuğu yaparak akabinde de dökülmesi görülebilir. Bunların dışında bebeğinize aşıların yapılmasının ardından birkaç gün banyo yapılması yasaklanabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.