user
Hamileliğin (Gebeliğin) 39. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 39. Haftası

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 40. Haftası

1103 okunma — 12 Haziran 2013 11:39
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sadece birkaç saat kaldı!

Doğuma sadece birkaç saat var! Artık ebenin size doğumun başlangıcını anlayacağınızı emin ederken ne demek istediğini iyi anlıyorsunuz!

Kasılmalar ağrılı, sık ve düzenlidirler (her 10 dakikada yaklaşık 2-3 kasılma). Bu kasılmalar o kadar güçlü ve ağrılılar ki, ne ağrı kesici ne de pozisyon değişiklikleri onları hafifletmeye yetmiyor.

Sakin ve endişesiz olmanız çok önemlidir! Hastaneye acele etmeyin: Bu aşama birkaç saat süre bilir ve bunların sırasında evde olmanız daha iyi olurdu.

Kasılmaları 30-dan 40 saniyeye kadar sürmeyince ve 5 dakika aralıklarla meydana gelmeyince beklemeye çalışın. Ama eğer su geliyorsa, bir an bile daha beklemek olmaz.

Hastanede kasılmaların gücüne bağlı olarak her şey tamamlana bilir. Şimdi doğum için hazırlık sırasında ebe tarafından size verilen tavsiyeleri uygulamanın zamanıdır: Ağrıyı hafifletmek için yavaş ve derin nefes alma ve doğumu rahatlatmak için olan hareketler.

Doktor ve hemşire ekibi etrafınızda sizinle meşgul olmaya başlıyor: basınç ve sıcaklığınızı ölçüyorlar, idrarınızı analiz yapıyorlar. Özellikle, ebe doğum kanalınızın kasılmasını ölçecektir. Bebeğinizin başının geçişine izin vermek için, dilatasyon tam olmalıdır, en az 10-11 cm’lik bir açıklık olmalıdır.

İlk çocuğunuzu doğuruyorsanız 7-8 saat, ikinci çocuğunuzu doğuruyorsanız ise 4-5 saat süre bilir. Aça hiçbir sabit kuralların olmadığını hatırlayın ve bebeğiniz çıkmak için acele edebilmiş de olabilir! Her durumda, biraz sonra kollarınızda bebeğinizi tutacaksınız. Tebrikler!

Çocuğun gelişimi: çocuk pelvisinize düşmüş ve doğmaya hazır olabilir! 40. hafta normalde doğumun tam zamanı olan haftadır.Bebeklerin bir kısmı bu haftaya gelmeden doğmuş olsa da, bir kısmı bu haftayı da annelerinin karnında geçirir.

Bebeğin Boyutu: 49,8 cm, 3,1 Kg (özellikle boy ve kilo doğumda değişir)

Ne yapmanız gerekiyor: Bu hafta çocuğunuzu kucağınıza almanız mümkündür (bebeklerin büyük kısmı bu hafta doğar). Aksi takdirde, dinlenmenize ve gebeliğin son günlerinden zevk almaya bakın.

Hamileliğin (Gebeliğin) 40. Haftası Video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.