rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 21. Haftası

Yolun yarısına geldiniz!
Bu aşamada, yaklaşık 3 kg almış olmanız gerekiyor ve vücut tarafından uygulanan sürekli dönüşümlere rağmen, kendinizi hamilelik başındakinden şimdi daha da iyi hissediyorsunuz.

Memelerinizin hacmi arttı ve meme uçları kararmaya başlamıştır.  İlk süt (veya kolostrum) üretimi başlar. Bu dönem annenin bebeğe kendi antikorlarını iletmeğe başladığı zamandır. Şimdi rahim maksimum ağırlığa ulaşmıştır. Bu ana kadar yuvarlak olan şekli şimdi bir silindirin görünüm alarak giderek uzamaya başlar.

Göğüsleriniz daha büyük ve meme uçlarınız esmerleşmeye başladılar. Artık ilk süt üretilmeye başlayacaktır. Diğer adıyla “kolostrum”. Bu haftadan itibaren anne bebeğine antikorlarına teslim etmektedir. Rahim maksimum kilosuna varmış bulunmakta. Bugüne kadar yuvarlak olan rahmini artık oval bir şekle girmektedir.

Aynı zamanda hormonların artışı nedeniyle daha sık sık terlemeye başlayacaksınız. Ve ayrıca bacaklarınızda ağrılı krampların olması da normaldir. Bunu hafifletmek için bol su içmeniz gerekiyor. Bebeğinizin hareketleri de bu dönemde oldukça belirgin bir hal alacaktır.

Reklam Alanı

Çocuğun gelişimi: Çocuk bazı yağ mevduatı ayarlamaya başlıyor. 21. haftadan başlayarak bebek de daha hızlı büyüme dönemi başlar. Bu zamana kadar amnion sıvısı içerisinde bol alanda duran bebek artık büyümeye başladığından oturma pozisyonuna benzer şekilde duracaktır. Bebeğiniz hatta uyuyup uyanmaya başlayacaktır ki, siz de bunu onun hareketlerinden anlayabilirsiniz.

Bebeğin boyutu: 24.5 cm

Ne yapmanız gerekiyor: ebeveynlerinizi ziyaret edebilirsiniz ve aynı zamanda, eşinizle herhangi arzularınızı gerçekleştire bilirsiniz.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 21. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası başlıklı makalemizde 2. trimester ve leğen kemiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

1 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. NER1000 dedi ki:

    selam doktur benim 9 aylik kizim var ve ben 21 haftalik hamileyim ben kizik bonyoda yikar ken eyiliyorum ve yarim saat boyunca boyle durarak kizimi yikyorum ben bunu yapar ken sadan karnimda sancilar oluyor ayrica cocumu kucakimda saklar ken nefesim dariliyor qizimi kucakma almak ve yada onu boyle bir sekilde yikamak karnimdaki cocuka ziyani ola bilirmi.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: