user
Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 21. Haftası

242 okunma — 03 Mayıs 2013 10:52
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yolun yarısına geldiniz!
Bu aşamada, yaklaşık 3 kg almış olmanız gerekiyor ve vücut tarafından uygulanan sürekli dönüşümlere rağmen, kendinizi hamilelik başındakinden şimdi daha da iyi hissediyorsunuz.

Memelerinizin hacmi arttı ve meme uçları kararmaya başlamıştır.  İlk süt (veya kolostrum) üretimi başlar. Bu dönem annenin bebeğe kendi antikorlarını iletmeğe başladığı zamandır. Şimdi rahim maksimum ağırlığa ulaşmıştır. Bu ana kadar yuvarlak olan şekli şimdi bir silindirin görünüm alarak giderek uzamaya başlar.

Göğüsleriniz daha büyük ve meme uçlarınız esmerleşmeye başladılar. Artık ilk süt üretilmeye başlayacaktır. Diğer adıyla “kolostrum”. Bu haftadan itibaren anne bebeğine antikorlarına teslim etmektedir. Rahim maksimum kilosuna varmış bulunmakta. Bugüne kadar yuvarlak olan rahmini artık oval bir şekle girmektedir.

Aynı zamanda hormonların artışı nedeniyle daha sık sık terlemeye başlayacaksınız. Ve ayrıca bacaklarınızda ağrılı krampların olması da normaldir. Bunu hafifletmek için bol su içmeniz gerekiyor. Bebeğinizin hareketleri de bu dönemde oldukça belirgin bir hal alacaktır.

Çocuğun gelişimi: Çocuk bazı yağ mevduatı ayarlamaya başlıyor. 21. haftadan başlayarak bebek de daha hızlı büyüme dönemi başlar. Bu zamana kadar amnion sıvısı içerisinde bol alanda duran bebek artık büyümeye başladığından oturma pozisyonuna benzer şekilde duracaktır. Bebeğiniz hatta uyuyup uyanmaya başlayacaktır ki, siz de bunu onun hareketlerinden anlayabilirsiniz.

Bebeğin boyutu: 24.5 cm

Ne yapmanız gerekiyor: ebeveynlerinizi ziyaret edebilirsiniz ve aynı zamanda, eşinizle herhangi arzularınızı gerçekleştire bilirsiniz.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 21. Haftası Video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • NER1000 9 sene önce
 • selam doktur benim 9 aylik kizim var ve ben 21 haftalik hamileyim ben kizik bonyoda yikar ken eyiliyorum ve yarim saat boyunca boyle durarak kizimi yikyorum ben bunu yapar ken sadan karnimda sancilar oluyor ayrica cocumu kucakimda saklar ken nefesim dariliyor qizimi kucakma almak ve yada onu boyle bir sekilde yikamak karnimdaki cocuka ziyani ola bilirmi.