user
Bebeklerde uyku ve bebekler kaç saat uyumalı

Sıradaki içerik:

Bebeklerde uyku ve bebekler kaç saat uyumalı

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 12. Haftası

252 okunma — 27 Nisan 2013 21:36
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İlk kilonuz!
Rahim’in büyümesi nedeniyle, göbek yuvarlaklık hale gelir ve daha belirgin olmaya başlar. Eğer doktorunuzun diyet önerilerini takip ederseniz, bu aşamada 1,5 kg artımınız olmalıdır. Eğer siz hamileliğin ilk üç ayında kilo veren kadınlar arasında değilseniz…
Rahim büyüdüğünden dolayı bazı kasılmamalar oluşabilir bunun sonucunda kasık ağrılarınızda olabilir. Meme uçlarının çevresi koyulaşır ve çapışı büyür. Yorgunluğunuz ve tuvalete gidip gitmeleriniz azalabilir.

Dokuzuncu haftada bir çoğalma sonucunda bulantılarınız azalmış olabilir, lakin kokulara karşı hassasiyetiniz hala bulunmakta. Bazı bayanlar hamilelikleri boyunca bu bulantılara maruz kalabilirler. Kalp atışlarınız ve nefes alışlarınız normale göre hala hızlıdırlar.

Hamilelik hormonları midenizdeki kasları yavaşlatır. Bundan dolayı bir kaç şikâyetiniz oluşabilir: karın ağrısı, şişkinlik, hazmı edememe. Son olarak eğer lens kullanıyorsanız gözlerinizdeki oluşan kurulaşmadan dolayı biraz rahatsızlık duyabilirsiniz.

Meme çevresi daha da koyulaşıyor ve çapı artar hale gelir. Yorgunluk ve sürekli tuvalete gitmek isteği genellikle azalır. 9. hafta etrafında mide bulantıları azalmaya başlar, ama bazı kokulara karşı mide bulantıları devam ediyor.

Kadınların bazılarının tüm hamilelik boyunca mide bulantısından rahatsız olduğunu unutmayın! Sizin kalp atışlarınız daha da hızlanmaya başlayacak ve daha yorucu nefes alıyor olacaksınız. Hamilelik hormonları bağırsak kaslarının hareketini yavaşlatır. Ve bu nedenle karın ağrısı, şişkinlik, sindirim bozuklukları, kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz… Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, göz kuruluğu ile ilgili bazı rahatsızlıklarınızın olması normaldir. Birçok kadınlarda iştah artımı da sıkça rastlanan belirtilerdir. Ve bu haftayla birlikte hamileliğin ilk trimesteri bitmiş olur.

Çocuğun gelişimi: Refleksler! Bebek ellerini açıp kapatabilir, karın üzerindeki dış baskılara cevap vere bilir ve muhtemelen başparmağını eme bilir. Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiş ve oluşmuş olacaktır. Tırnaklar henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğinizin kız veya erkek olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar.

Bebeğin Boyutu: 6 cm (bir kivi boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: sizin hamile olmanız gözüke de bilir gözükmeye de, ama pantolonlarınızın dar olduğunu hissedeceksiniz. Şimdi hamile kıyafetleri alışverişine gitmek için iyi bir zamandır.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 12. Haftası video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
avatar
 • Mesume 9 sene önce
 • geceler medem de yangi hissi olur
  o neden ola bilerr?