rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 12. Haftası

İlk kilonuz!
Rahim’in büyümesi nedeniyle, göbek yuvarlaklık hale gelir ve daha belirgin olmaya başlar. Eğer doktorunuzun diyet önerilerini takip ederseniz, bu aşamada 1,5 kg artımınız olmalıdır. Eğer siz hamileliğin ilk üç ayında kilo veren kadınlar arasında değilseniz…
Rahim büyüdüğünden dolayı bazı kasılmamalar oluşabilir bunun sonucunda kasık ağrılarınızda olabilir. Meme uçlarının çevresi koyulaşır ve çapışı büyür. Yorgunluğunuz ve tuvalete gidip gitmeleriniz azalabilir.

Dokuzuncu haftada bir çoğalma sonucunda bulantılarınız azalmış olabilir, lakin kokulara karşı hassasiyetiniz hala bulunmakta. Bazı bayanlar hamilelikleri boyunca bu bulantılara maruz kalabilirler. Kalp atışlarınız ve nefes alışlarınız normale göre hala hızlıdırlar.

Hamilelik hormonları midenizdeki kasları yavaşlatır. Bundan dolayı bir kaç şikâyetiniz oluşabilir: karın ağrısı, şişkinlik, hazmı edememe. Son olarak eğer lens kullanıyorsanız gözlerinizdeki oluşan kurulaşmadan dolayı biraz rahatsızlık duyabilirsiniz.

Meme çevresi daha da koyulaşıyor ve çapı artar hale gelir. Yorgunluk ve sürekli tuvalete gitmek isteği genellikle azalır. 9. hafta etrafında mide bulantıları azalmaya başlar, ama bazı kokulara karşı mide bulantıları devam ediyor.

Reklam Alanı

Kadınların bazılarının tüm hamilelik boyunca mide bulantısından rahatsız olduğunu unutmayın! Sizin kalp atışlarınız daha da hızlanmaya başlayacak ve daha yorucu nefes alıyor olacaksınız. Hamilelik hormonları bağırsak kaslarının hareketini yavaşlatır. Ve bu nedenle karın ağrısı, şişkinlik, sindirim bozuklukları, kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz… Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, göz kuruluğu ile ilgili bazı rahatsızlıklarınızın olması normaldir. Birçok kadınlarda iştah artımı da sıkça rastlanan belirtilerdir. Ve bu haftayla birlikte hamileliğin ilk trimesteri bitmiş olur.

Çocuğun gelişimi: Refleksler! Bebek ellerini açıp kapatabilir, karın üzerindeki dış baskılara cevap vere bilir ve muhtemelen başparmağını eme bilir. Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiş ve oluşmuş olacaktır. Tırnaklar henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğinizin kız veya erkek olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar.

Bebeğin Boyutu: 6 cm (bir kivi boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: sizin hamile olmanız gözüke de bilir gözükmeye de, ama pantolonlarınızın dar olduğunu hissedeceksiniz. Şimdi hamile kıyafetleri alışverişine gitmek için iyi bir zamandır.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 12. Haftası video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 11. Haftası başlıklı makalemizde 1. trimester, ikili tarama testi ve sırt ağrıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

2 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. Mesume dedi ki:

    geceler medem de yangi hissi olur
    o neden ola bilerr?

  2. seher açel dedi ki:

    çok yorgun hissediyorum .

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: