user
Genital Estetik Faydaları

Sıradaki içerik:

Genital Estetik Faydaları

e
sv

Bebeklerin Gülümseme Refleksi

767 okunma — 23 Mart 2019 00:02
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeklerin ebeveynleri ile aralarında kurdukları bağ geliştikçe, gülümseme, yeni bir iletişim aracı olarak ortaya çıkacaktır. Ağlayarak anne ve babalarının, dikkatini ve gelmelerini sağlayabilirler; fakat onları etraflarında tutabilmek için yeni bir yol bulmaları gerekmektedir.

Evrim onlara çok önemli bir silah vermiştir, insanlara özel olan bu silah gülümsemedir. Bebekler bu becerilerini yanlarına gelen ebeveynlerine bir mükafat olarak göstermektedirler.

Bebeklerin Benzersiz Gülümsemesi

İnsan yavruları anne ve babalarına gülümseyebilen tek varlıklardır; bunun sebebi de anne ve babaları olmadan fiziksel olarak çok çaresiz olmalarıdır.

Maymun yavruları annelerinin tüylerini sıkıca tutarak ve sarılarak onların yanında güvende olabilirler; fakat bebeklerin böyle bir şey yapma imkanı yoktur. Bebeklerin annelerini yanlarında tutabilmek için başka yöntemler bulmaları gerekmektedir ve bunu da gülümseyerek sağlamaktadırlar.

Anneler içgüdüsel olarak bebeklerinin gülümsemelerine karşı koyamazlar ve bu gülümseme kendilerini iyi hissetmelerine sebep olur.

Bebekler bir sene sonra anne ve babaları ile konuşarak iletişim kurabilirler; fakat bu gülümsemenin sonu değildir. Gülümseme insanlar için ömür boyu sürecek bir iletişim aracıdır.

Gülümseme öğrenilmiş bir hareket değildir. Bebekler bu hareketi içgüdüsel olarak yapmaktadırlar. Bebeklerin kendilerine gülümseyen bir suratı taklit ettikleri düşünülebilir; fakat yapılan araştırmalarda bebeklerin gülümsemelerinin taklit olmadığı ortaya çıkmıştır.

Bebeklerin 3 ayrı gülümsemeleri bulunmaktadır. Bunlar refleks gülümsemesi, genel gülümseme ve özel gülümsemedir.

Refleks gülümsemesi ilk başlarda görülen gülümsemedir, ilk günlerden itibaren yapılan bu gülümseme yaklaşık 1 ay kadar sürmektedir. Bu gülümseme kısa sürelidir ve gülümseme olarak bile tam olarak algılanamayabilir; fakat dikkatli ebeveynler görebileceklerdir.

Bu gülümsemeyi uykuya dalmadan önce görebilmek mümkündür. Tam uykuya daldığı anda sinir kasılması geçirmekte ve yüzünde bir gülümseme belirmektedir. Aynı şekilde bu gülümseme nazik ve sevgi dolu bir dokunuşun ardından gelebilir.

Bebeklerin bu gülümsemesi tamamen kas refleksleri ile ilgilidir ve aynı uyarılmalar alnının çatılmasına da sebep olabilir.

Bebekler yaklaşık 4 haftalık olduklarında kendilerine özgün ve tam anlamı ile gelişmiş bir selamlama gülümsemesi gösterirler.

Bebeklerin tüm yüzü aydınlanır ve gözlerinin içi gülmektedir. Bu şekilde kendisine yakın olan bir yetişkin suratına tepki vermektedir. Bu gülümsemeye genel gülümseme diyebiliriz. Belirli bir kişiye yapılmamaktadır her yetişkine yapılan bir gülümsemedir.

Bebekler henüz daha seçici olmaya başlamamışlardır; anne ve babalar, aile fertleri ve diğer yetişkinler bu genel gülümseme ile karşılanmaktadırlar.

Bunların hepsi 6 aylık olduklarında değişecektir ve özel gülümseme görülmeye başlayacaktır. Bebekler artık yabancılara gülümsemeyeceklerdir.

Onlar aile fertlerinin suratlarını ayırt edebilme beceresine vardıklarında gülümsemelerini sadece yakınları için kullanacaklardır. Böylelikle bebeklerin iletişim sistemi kişisel olmaya başlayacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.