rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 2. Haftası

Bu hafta gebelik testinin gerektiği zamandır…
Hamileliğin ikinci haftasında da özel belirtiler pek olmaz, ama genellikle eğer İsviçre saati gibi düzenli bir adetiniz oluyorsa ve bu tarih gecikmişse bu durum hamile olduğunuz hakkında şüpheler verebilir. Bu zaman hamileliğinizi onaylamak için idrar testi yapmanın tam zamanıdır.

Hamilelik (idrar) testlerini doktor reçetesi olmadan da eczanelerden satın ala bilirsiniz ve bu test ile idrarda ß-HCG hormonunun (İnsan koryonik gonadotropin) varlığını tespit ediyor. Aslında, bu hormon hamilelik zamanı üretilir ve döllenme den on gün sonra kanda ve bir kaç gün sonra da idrarda tespit ediliyor. Test pozitif ise, jinekologunuz sonucu onaylamak için bir kan testi de yapmanızı tavsiye edecektir.

İkinci haftada gebeliğiniz hala belirgin değildir. Eğer adet günleriniz düzenli ise ve bir gecikme oluştuysa bir gebelik testi yapmanızda fayda vardır. Gebeliğinizi onaylamak için eczanelerde reçetesiz satılan bir idrar testi alabilirsiniz.

Testlerde idrarda hormon (İnsan koryonik gonadotropin) varlığı bakılmaktadır. Yalnızca gebelik sırasında salgılanan bu hormon döllenmeden yaklaşık on gün sonra kanda ve birkaç gün sonra idrarda görülür. Test sonucu pozitif çıkarsa, jinekolog sonucu teyit etmek için bir kan testi yaptıracaktır.

Reklam Alanı

Gebelik sırasında,  hormonun çok hassas ve değişebilir oranıyla gebeliğin başlangıç tarihini belirlemekte yardımcı olur.

Bazı kadınlar bu hafta boyunca adet akıntılarından farklı küçük lekelenmelerle karşılaşabiliyor. Bunlar genellikle, yumurtanın rahim içine implantasyonu sırasında oluşur. Hamileliğin bu erken aşamasında gebe kadınlar tarafından açıklanan kabızlık ve şişkinlik belirtileri öngörülebilir.

Bu ilk haftalarda bazı kadınlar normal adet zamanı olan kandan farklı küçük kan kayıpları yaşayabilirler. Ve genellikle bu kan kayıpları döllenmiş yumurtanın rahim yerleştirilmesi döneminde oluyor. Hamileliğin başladığını gösteren diğer belirtiler genellikle bu ilk aşamada hamile kadınlarda rastlanan kabızlık ve şişkinliktir. Aynı zamanda bu dönemde vücut ısısının artışı da görüle bilir.
Çocuk gelişimi: Olgun yumurtalık folikülü fallop tüpü ile rahim’e doğru ilerleyen yumurta bırakır. Yumurta sperm ile karşılaşıyorsa, döllenme meydana gelebilir.

Çocuğun boyutu: Hala da bir çocuktan bahis edilemez. Yumurta 0.1 mm büyüklüğündedir ve sperm ondan da küçüktür.
Ne yapmanız gerekiyor:  Spermler 72 saat boyunca, yumurta ise 24 saat yaşıyor.

sonraki hafta

Hamileliğin 2. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 1. Haftası başlıklı makalemizde 1. trimester ve hamilelik kaç gündür. hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

1 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. nejla mayın dedi ki:

    adet görmedim hamileyim sanırım

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: