AnasayfaHafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin (Gebeliğin) 1. Haftası

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Gebeliğin birinci haftasında hiçbir şey bir bebek beklediğinizi göstermez. Muhtemelen sizde hala farkına varmamış olabilirsiniz çünkü hala adet gecikmesi gözlemlemediniz. Bu aşamada hamilelikten dolayı henüz kilo almadınız ama göğüslerinizde şişkinlik hissedebilirsiniz.

Hamilelik haftaları sonuncu adet tarihinizin ilk günündün hesaplandığı nedeni ile gebelik rahim’e yerleştiğinde dört haftalık oluyor. Bu yüzden siz bile hamilelik belirtilerini ilk haftada göremezsiniz.

Genelde hamile olduğunuzu adetin gecikmesi halinde öğreniyorsunuz ve henüz bir gecikme olmadığından ilk haftada hiç bir belirtiye rastlayamazsınız. Bundan ilave hamileliğin ilk haftasında daha kilo da almazsınız ( en azından hamilelik kilosu), ama belki memede az şişlik ola bilir ki, bu da daha hamilelik belirtisi demek değildir.

Vücudunuz kendi kendini yeni hazırlamaya başlar. Yumurtlama dönemi esnasında cinsel ilişki olmuşsa durum kaçınılmaz bir hale gelmiş demektir. ancak hamile olduğunuzu bu haftadan yaklaşık 20 gün (3 hafta) sonra öğrenebilirsiniz.

Bu yüzden adet tarihiniz geciktiğinde test yaparak hamile olduğunuzu öğrenirsiniz ve doktora gittiğiniz de o, sizin 4 haftalık hamile olduğunuzu söyler.

İlk haftada henüz belirtiler olmasa da şişkinlik, kramp ve ruh halinizin değişikliyi gibi belirtilerin olması normaldir.

Hamileliğin ilk haftasında çocuğun gelişimi: 15-20 folikül yumurtalık da olgunlaşmaya başlıyorlar. Bunlardan biri tam olgun olan bir yumurtada şekillenecek.
Çocuğun boyutu: hala bir çocuktan bahis edilemez bile.

Ne etmeniz gerekiyor: Folik asid içeren vitamin takviyeleri almaya başlayın. Çünkü siz hamileliğinizi öğrenmeden önce artık çocuğunuzun bir tarafı oluşmaya başlar.

sonraki hafta

Hamileliğin ilk Haftası Video;

Konunun devamı olarak
Hamileliğin (Gebeliğin) 4. Haftası
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum Yaz


3 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. zulya diyor ki:

    sabah menustrasiya vaxtimdi hele test elememisem cox heyacanliyam

  2. gökçe diyor ki:

    midem bulanıyor hamileyim

  3. aylin diyor ki:

    sanırım hamileyimmmmmmmmm

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat