user
Gebelikte 6. Ay

Sıradaki içerik:

Gebelikte 6. Ay

e
sv

Gebelikte 7. Ay

568 okunma — 24 Aralık 2013 09:44
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamileliğinizin 7. ayında bebeğinizin hareketleri daha sık ve daha sert bir şekilde olacaktır. Bebeğinizin kalp atış sesini rahatlıkla duyabilirsiniz. Bebeğinizin en fazla kilo aldığı en fazla büyüdüğü dönemdir.

Bu nedenle sizinde kilo artışınız hızlanacaktır. Bu dönemde nefes darlığı çekebilirsiniz bunun sebebi rahminizin göğüs kafesinize yaklaşmış olmasıdır.

Bebeğinizin hareketlerini dışarıdan hissedilebilir ve görülebilir. Basur bacaklarda kramp sırt ağrısı ve varislerin bu ayda görülmesi normal karşılanabilir. Bu ağrı azaltmak için dik durmanız ve ayaklarınızı dinlendirmeniz faydalı olacaktır.

Gebeliğin bu döneminde kabızlık görülebilir aynı zamanda midede yanma ve şişkinlikte gözlemlenebilir. Bacaklarda ellerde ayaklarda ve yüzde şişmeler görülebilir. Vajinal akıntınız beyazken biraz daha koyulaşır. Belli aralıklarla baş dönmeleri ve baş ağrısı da yine bu dönemde görülebilir.

Göğüsleriniz büyüyebilir südyeninizin içerisine küçük küçük rahat olabileceğiniz sünger ve yastıkcıklar koyabilirsiniz. Bebeğinizin karnınızdan yavaş yavaş aşağıya doğru indiğini hissedebilirsiniz.

Duygusal olarak değişiklikler görülebilir bu dönemde fazla neşelenebilir veya hüzünlenebilirsiniz hamileliğinizin bir an önce bitmesini arzulayabilirsiniz bunlar son derece normal hallerdir.

Uyku düzeniniz bozulabilir gördüğünüz rüyaları eşinize ve yakın çevrenize anlatarak rahatlayabilirsiniz.

Bebeğiniz bu ayda yaklaşık olarak 40 santimetre uzunluğundadır ve kilosu da ortalama olarak 1000 gr – 1.500 gramdır.

Bu ayda doğumu gerçekleşen bebeklerin yaşama oranı %90’dır. Bebeğiniz kendisini dünyaya hazırlamak için hızla kilo almaktadır. Bebeğinizin cildi kırışık ve kırmızımsı bir renktedir.

Bebeğinizin kalp atışlarını eşiniz karnınıza kulağını dayamak suretiyle duyabilir, bu dönemde bebeğinizin sinir sistemi ve beyin sistemi gelişmiş olacaktır. Bebeğinizin uyuduğunu ve uyandığını hissedebilirsiniz. Bebeğiniz 7. ayda doğarsa prematüre bebek sayılacağı için yoğun bakımda yaşayabilir.

Bu dönemde anne adayının kan basıncı ve kilosu ölçülmelidir. Anne karnındaki bebeğin kalp atış kontrolü yapılmalı ve bebeğin anne karnındaki pozisyonu da yine bu dönemde ölçülmelidir.

Sağlıklı ve düzenli beslenmek siz ve bebeğiniz için çok faydalı olacaktır. Hamilelik döneminde az kilo alınması nedeniyle erken doğum gerçekleşebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.