rus takvimi

Anasayfa › Ay Ay Gebelik ›

Gebelikte 6. Ay

Gebeliğin bu ayında kilo alımınız hızlanmıştır. Aylık ortalama olarak 2 kilo alıyor olmalısınız.

Bebeğin babası elini karnınıza koyarak hareketlerini rahatlıkla hissedebilir. Çünkü bebeğinizin hareketleri artık daha kuvvetlidir.

Sırtınızın ağrıması bu dönemde normaldir. Kramplar artabilir bunları önlemek ve azaltmak için magnezyum almalısınız. Gebeliğin bu ayında yüzünüzde ve bacaklarınızda varisler oluşabilir bu varisler doğumdan sonra geçmektedir.

Diş etlerinizde çekilme olması ve diş eti kanamaları bu dönemde normaldir, sivilcelerinizde artık gözlemleyebilirsiniz.

Hamileliğinizin bu döneminde Doppler Ultrasonografi yöntemiyle radyasyon içermeyen ve güvenebileceğiniz bir teknik ile kalpte yapısal bir sorun olup olmadığı araştırılabilir.

Reklam Alanı

Gebeliğinizin 6.ayında annenin ve bebeğin damarlarının doppleri gerçekleştirilebilir. Bebeğiniz hızla büyümektedir bu ayda bebeğiniz 400-600 gram arasında olmuştur boyu ise 18-21 cm kadardır.

Bebeğinizin duyuları da gelişmektedir ve el ve ayaklarını düzenli bir şekilde hareket ettirebilme özelliğine sahip olur.

Başta göz kapakları olmak üzere kaç ve kirpikleri de oluşmaya başlamıştır. Dış çevreden gelen güçlü ışık ve sesi hissedebilir. Akciğerleri ve safra kesesi de yine bu dönemde çalışır durumdadır.

Gebelik süresince cildiniz normale göre daha aktiftir. Karın bölgesinde gerilmeler ve göğüslerde hızla büyüme gözlenir buna bağlı olarak kaşıntılar meydana gelebilir bu durum gayet normaldir. Karın bölgesi ve göğüsler büyüdükçe cilt gerildiği için çatlaklar meydana gelebilir.

Ter bezlerinin hızlı çalışması ve kan akışının hızlanması sebebiyle göğüs altı ve vücut kıvrım yerlerinde terleme görülebilir buna bağlı olarak o kısımlarda kaşıntı meydana gelebilir.

Bu dönemde yürüyüşlerinizi kesinlikle aksatmamalısınız ve mümkün olduğunca alçak topuklu ve ortopedik ayakkabı ve terlikler tercih etmelisiniz. Düzenli olarak egzersiz ve spor yaparsanız daha kolay bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En iyi doğum kontrol yöntemi iğne fitil hap takvim halka spiral başlıklı makalemizde elastik kızlık zarı ve servikal mukus hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: