user
Hamileliğin (Gebeliğin) 17. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 17. Haftası

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 18. Haftası

910 okunma — 03 Mayıs 2013 10:44
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İştahınız iki katına çıkar!
Fiziksel bakımdan hamileliği hala da gözükmeyen kadınların durumu bu haftadan itibaren tamamen değişe bilir. Çünkü bu haftadan başlayarak iştahınız iki katına çıkacaktır ve bunun sonuçları tez zamanda tartıya yansıyacaktır…

Uzun boylu ve alınan kilolarının vücuduna orantılı yayılmasından dolayı hamilelikleri daha belirginleşmemiş olan bayanların bu haftadan itibaren değişikliklere uğrayabilir. Daha çok İştahlısınız ve bu tartıda kendini göstermekte. Ayrıca belinizin ölçüsü de bunun bir kanıtı.

Diyete girmenin vakti değil ama sağlığınız için dengeli beslenmeye dikkat ediniz. Kilo alımından kaynaklanan cildinizde kaşıntı ve çatlaklar oluşabilir. Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın ve mutlaka izlerin kalmaması için önleminizi alınız. Rahiminiz artık bir kavun kadar oldu ayrıca bunu hissedenlerde olabilir.

Kardiyovasküler sisteminiz büyük bir değişime uğrar ve kan basıncınız düşebilir. Bunun sonucunda aniden ve hızlı bir şekilde ayağa kalktığınızda hafif bir baygınlık ve baş dönmesi ile karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla bir hareketten diğerine geçince yavaş hareket etmeye dikkat ederseniz her şey yolunda gider.

Ve aynı zamanda belinizde de kilo artımını göreceksiniz! Bu bir diyete girmenize neden olamaz, ama sağlıklı, dengeli ve çeşitli yemeye çalışın. Öte yandan, cildinizin çekilmesi ve kaşınması ve aynı zamanda, küçük çatlakların oluşması da mümkündür. Bu yüzden, bu çirkin “izlerin” sonradan kalmasını önlemek için cildinizi yumuşatın ve nemlendirin. Hamileliğin bu aşamasında, rahminizin bir kavun büyüklüğüne ulaşacaktır ve bazı kadınlar hatta bunu dokunarak da hissedebilirler.

Ayrıca, kalp damar sisteminde önemli bir değişme olacaktır ve kan basıncı normal zamanki ile kıyaslamada düşebilir. Tüm bunlar baş dönmesi veya kendinizi kötü his etmenize neden olabilir, özellikle eğer aniden ayağa kalkarsanız bunu hissedebilirsiniz. Dikkatli olun ve konumunuzu değiştirmek için yavaş hareket edin. Her şeyin iyi olacağını göreceksiniz.

Bu dönemde, bazı kadınlar sindirim sorunları ile de karşılaşabilirler ve hemoroit den de şikayet edebilirler.

Çocuğun gelişimi: çocuğun gözleri ve kulakları normal pozisyonlarında bulunmaktadır. Cinsel organları tamamlanmıştır. Bebek aynı zamanda ilk kez plasentadan daha büyüktür. Bu haftada bebeğin el ve ayaklarında katlanmalar oluşmaya başlar. Mekonyum (çocuğun ilk dışkısıdır) bebeğin bağırsakların da birikmeye başlar ve o, bunu doğumdan sonra dışarı atacaktır. Bebek bu haftalarda tekme atabilir, hıçkırabilir.

Bebeğin boyutu: 11.6 cm (bir biber boyutu), 100 gr.
Ne yapmanız gerekiyor: Çoğu kadın bebeğinin nasıl geliştiğini görmek için 18. ve 22. haftalar arasında bir ultrason muayenesi yapılmaktadır. Çocuğunuzun cinsiyetini bilmek isteyip istememenize karar verin.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 18. Haftası Video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.