rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 6. Haftası

Küçük rahatsızlıklar
6. haftada ß-HCG hormonu konsantrasyonunun zirvesine ulaşıyor ve önceki haftalarda da belirtileri olan bazı rahatsızlıklara neden olur. Gebeliğin altıncı haftasında hormonların oranları maximum duruma gelmiş bulunmakta ve önceki rahatsızlıkları artırmaktadır.

Mide bulantısı
, baş dönmesi, kabızlık günlerinizi mahvedebilir ve bu yeterli değilmiş gibi, zayıf kan dolaşımı bacaklarda ağırlığa neden olur. Hormonların artışı nedeniyle duygusal istikrarsızlık ve huzursuzluk yaşaya bilirsiniz.
Ayrıca, rahim’in büyümesi ve mesaneyi sıkması, basması neden ile, tüm hamilelik boyunca size eşlik edecek sürekli idrara çıkma duygusu olacaktır. Bu duyguya en başından alışmanız tavsiye olunur.

Gününüzü mide bulantısı, baş dönmesi ve kabızlıkla bitirebilirsiniz. Bunlara ek olarak vücudunuzdaki kanın artışından ve kötü dolaşımından kaynaklanan bacaklarınızda ağırlık hissedebilirsiniz.

Çocuğun gelişimi: Bebeğinizin vücudu C harfi şeklindedir. Altı haftalık hamilelikte ultrason muayenesinde bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duya bilir ve görebilirsiniz. Bu haftada aynı zamanda bebeğin göbek kordonu oluşur, kulakları, gözleri, ağız boşluğu belirginleşmeye başlar.

Ayrıca rahim mesanesinin büyümesinden dolayı ve ağırlık oluşmasından sık sık idrarınızın olma hissi yaşayabilirsiniz. Bu hisle nerdeyse hamileliğinizin sonuna kadar karşılaşacaksınız. Şimdiden alışmanıs tavsiye edilir.

Reklam Alanı

Bebeğin ölçüsü: 4 mm (bir mercimek büyüklüğü). Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bu haftada bebeğinizin sindirim ve solunum sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşmeye başlıyor.

Ne yapmanız gerekiyor: bir egzersiz programına deva etmek veya başlamak. Örneğin yürüme ya da yüzme gibi egzersizler güvenli hesap ediliyor ve normal sağlıklı gebeliklerde tavsiye edilir.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 6. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 5. Haftası başlıklı makalemizde 1. trimester hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

4 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. gunel dedi ki:

  5 haftalik hamilelikde akinti normalmi

 2. ebrar zehra dedi ki:

  Merhabalar,
  hamile iken adet görülür mü?
  yardımcı olursanız çok memnun olurum

 3. ayse neguzel dedi ki:

  adetim gelmedi en son agustosun 23 de geldi acaba hamilemiyim

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: