rus takvimi

Anasayfa › Ay Ay Gebelik ›

Hamilelikte Üçüncü Ay Nasıl Geçer?

Hamilelikte üçüncü ayda bebek bir sıvı kütlesi olmaktan kurtulup kıkırdaktan oluşan bir canlıya dönüşür. Kaslar bu dönemde hızla gelişir. 3-4 gram ağırlığına ulaşan bebek boyut olarak 3 santimetreye yakın bir ölçüye ulaşır.


Tam da bu devrede anne adayının fizyolojik-psikolojik değişimleri gözle görülür şekilde belirginleşir. Anne mide bulantıları geçirir, kusma, aşırı iştah ve bazı yiyeceklerden aşırı şekilde tiksinti duyma; aşırı derecede hassaslaşma olaylara beklenmeyen tepkiler verme, çabuk sinirlenme gibi durumlara hazırlıklı olmak gerekir.

Anne adayı bu hassas dönemde mümkün olduğunca iyi beslenmeli ve eşi ve çevresi tarafından da psikolojik destek ve yüksek moralle desteklenmelidir. Tabiri caiz ise bir dediği iki edilmemelidir. Hamilelikte üçüncü ayın ortalarına kadar yerli yersiz aşermeler bu ayın sonuna doğru yavaş yavaş kesilmeye başlar.

 

3 Aylık Hamilelik Döneminde Bulantı Bitmeye Başlar

Bulantı ve kusmalar yavaş yavaş ortadan kaybolur. Bebekte ise muazzam gelişmeler olmaktadır. Artık dışardan gelen sesleri duyabilen bebeği de düşünmek vakti gelmiştir. Bu ayın ortalarında 8 gram ağırlığına ulaşan bu canlı 8 santimetre boya ulaşmıştır.

Saçları çıkmaya başlayan bebek; parmak emmeye de ilk kez bu dönemde başlamıştır. Hamileliğin üçüncü ayının sonuna doğru yaklaşırken bebeğin boyu hala 8 santimdir ve ağırlığı 16 grama ulaşmıştır.

3 Aylık Dönemde Bulantı ve Kusmalar Bitmeye Başlar

Bu ayın sonunda bulantı kusma ve anne adayının sindirim sisteminde gerçekleşen olumsuzluklar yavaş yavaş düzelmeye başlar. Anne bu ayda da iyi beslenmek zorundadır. Anne bu ayda sık sık ama az ölçekte besinler almalıdır. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve bulantıları azaltan gıdalar almak gereklidir.

Örneğin leblebi, kraker gibi besinler bulantıyı azaltır. Önceki aylarda olduğu gibi protein, kalsiyum ve demir takviyesini yapmalı, proteince zengin kırmızı et, tavuk eti, balık tüketmeli, demir takviyesi yapan kaliteli pekmez içmeli kalsiyumca zengin süt ve süt ürünlerini tüketmelidir.

Bu dönemde de kesinlikle sigara alkol ve gazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Besinlerle birlikte önem arz eden bir diğer husus da su tüketimidir. Bu dönemde anne mutlaka günde 3 litre su tüketmelidir.

C vitamini ihtiyacı için mevsimine göre portakal mandalina tüketmelidir.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerin Beden Dilini Anlamanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: