user
Bebeklerde Duyu Gelişimi Ne Zaman ve Nasıl Başlar?

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Duyu Gelişimi Ne Zaman ve Nasıl Başlar?

e
sv

Bebekleri Uyutmanın En Kolay Yolu?

879 okunma — 17 Ocak 2019 16:44
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebekler evlerin neşe kaynağı, en sevimli varlıklarıdır. Bebeği olan annelerin dinlenme zamanları ise bebekleriniz uyudukları zamanlardır. Annelerin en merak ettiği konu bebekleri uyutmanın en kolay yolu? Sorusudur. Bebekleri uyutmak çok kolay olan bir konu değildir. Ancak bebeğinizin karnı tam olarak doyduğu ve altı da temiz olduğunda uyumaması için hiçbir sebep bulunmaz.

Bebeğinizi Beşiğinde Uyutun

Bebeğinizi öncelikle tam olarak tanımalısınız. Bebeğinizin en çok ne ile mutlu olduğunu bildiğiniz zaman bebeğinizi çok kolay bir şekilde uyutabilirsiniz. Bebeğinizin en sevdiği peluş ayısını veya elinden bırakmadığı ve sevdiği bir oyuncağını beşiğin içine bıraktığınızda bebeğiniz onunla oyalanacak ve yavaş yavaş gözleri kapanacaktır.

Bebeğinizin Kulaklarının Arkasına Minik Dokunuşlar Uygulayın

Bebekleri kolay uyutmanın bir diğer yöntemi, uyku saatinden önce onunla oyun oynamaktır. Yorulan bir bebek kolay bir şekilde uykuya dalar. Fakat her yolu denedim, karnı da tok, o kadar oynadık, ne kadar yorulursa yorulsun bebeğim uyumuyor diyorsanız, bebeğinizi kucağınıza alın ve kulak memesiyle oynayın. Bu hareket bebeğinizin çok hoşuna gidecektir. Bebeğiniz birkaç dakika sonra esnemeye başlayacaktır. Bebeğinizi beşiğine bıraktığınızda uzun bir süre uyur.

Bebeğinizi Ayağınızda Sallayın

Bebeği ayakta sallamak bazı kişilere göre ilkel bir yöntem gibi görünse de uzmanlar bu konuda ikiye bölünmüştür. Amerika’da yapılan bir araştırma sonrasında bebeğin ayakta sallanmasının, bebek için kötü bir sonuç oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Amerika’lı pediastristler, bebekler ayakta sallanma sonucu uyumaları, annenin varlığını hissetmelerine sebep olduğundan en kolay uyuma şeklinin ayakta sallanmak olduğunu belirtmişlerdir. Siz de bebeğinizin uyumamasından şikayetçiyseniz ve onu uyutup işlerinizi yapmak istiyorsanız, bebeğinizi ayağınızda sallamadan önce kalın bir yorganı açarak üzerine oturun. Ayaklarınızı uzattığınızda yorganın bebeği kapatacağından emin olun. Bebeğinizi bu yorgan üzerinde sallayın. Bebeğinizi hep aynı tempoda sallayın ne çok hızlı ne de çok yavaş sallamayın. Bu sayede bebeğiniz 5 dakika içerisinde uyuyacaktır. Ayaklarınızı açarak bebeğinizi bulunduğunuz yere bırakın ve üzerini kenarlarda kalan yorganla örtün. Bebeğinizi kendi karyolanızın üzerinde de sallayabilirsiniz. Bu şekilde sallayıp uyuttuğunuzda düşme ihtimaline karşı sürekli bebeğinizi kontrol etmelisiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.