user
Gülüş Tasarımı: Estetik ve Sağlık Bir Arada

Sıradaki içerik:

Gülüş Tasarımı: Estetik ve Sağlık Bir Arada

e
sv

Gebelikte Kanama Nedenleri Nelerdir?

206 okunma — 22 Ocak 2019 12:30
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebelikte kanamalar hamileliğin ilk ayları ve son aylarında meydana gelebilir. Kanama hangi zamanda meydana gelirse gelsin normal bir durum değildir. Gebelikte kanama nedenleri nelerdir? Anne adayı kanama nedenlerini bilmeli ve tehlike işaretlerine karşı duyarlı olmalıdır.

Hamileliliğin İlk Aylarında Neden Kanama Olur

Döllenen yumurtanın rahme yerleşebilmesi için rahim içinde kendine yer açması gerekir. Bu esnada görülen bir iki damla kan normal kabul edilir. Hamileliğin ilk üç ayında görülen kanama genellikle düşüğü işaret eder. Kanamaya kasıklarda kramplar ve ağrı eşlik eder. Halk arasında üzüm gebeliği olarak adlandırılan mol gebelikte görülen kanama parçalı kanamadır. Dış gebelik döllenen yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesine bağlı olarak gelişir. Yumurta hücresi büyüdükçe yerleştiği yerde yırtılmaya neden olur ve kanama gerçekleşir. Dış gebelikte görülen kanama çok ciddi bir durumdur ve hemen müdahale edilmesi gerekir, aksi halde hayati tehlike arz edebilir.

Hamileliğin Son Aylarında Neden Kanama Olur

Hamileliğin son aylarında görülen kanama erken doğuma ve plesanta ile ilgili bir sorunun varlığına işaret eder. Plesanta doğum eyleminden önce yerinden ayrılırsa çok ciddi sorunlara ve kanamaya neden olur. Anne ve bebek kaybedilebilir. Plesanta rahim ağzına yerleşmişse gebeliğin son aylarına doğru kanamaya neden olarak doğumu başlatır. Her iki durum da acil bir durumdur ve hemen müdahale gerektirir.

Gebelikte Oluşan Kanama Önlenebilir mi?

Gebelikte oluşan kanama nedeni plesantaya bağlı ise ulturason ile yapılan tetkiklerde durum önceden fark edilir ve ona göre önlem alınır. Aynı durum düşük içinde geçerlidir. Gebelikte yapılan kontroller aksatılmadan ve düzenli olarak yapıldığı zaman önceden tespit mümkündür. Ancak mol gebelikte tek çözüm kürtaj olduğu için kanama önlenemez.

Gebelikte Görülen Tehlike İşaretleri Nelerdir?

Gebelikte görülen tehlike işaretlerinde ilk belirti kanamadır. Çok fazla kanama olması ve kanamaya ağrı ve kasılmaların işaret etmesi hemen doktora başvurmayı gerektiren bir durumdur. Plesantaya bağlı kanamalar hayatı tehlikeye sokacak kadar tehlikeli bir durumdur. Son aylarda doğum zamanından önce suyun gelmesi ve şiddetli ağrıların olması durumunda anne adayı farkında olmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.