rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 9. Haftası

İdrara çıkma isteği azalır
Hormon üretimi stabilize oluyor ve yavaşça hamileliğin başında şikayet içinde olduğunuz bir çok can sıkıcı belirtiler yok olmaya başlamaktadır.
Diğer iyi haber: rahim karın boşluğunda büyümeye başlar ve böylece mesaneye rahatlık verir. Sürekli idrara çıkma isteği kaybolur ve bu rahatsızlığı yeniden hamileliğin son aylarında yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bir kaç ay rahat nefes almanızdan zevk alın.

Öte yandan, kalp atışınız size nefes darlığı vererek daha da hızlanmaya başlar. Aynı zamanda böbrekler de fazla çalışmaya devam ediyor. Onlar hem sizin, hem de çocuğun atıklarını ortadan kaldırmalıdırlar. Gün boyunca bol su içmeye çalışın.
Bu haftada bazı anne adayları artık bir kaç kilo alıyorlar. Bu artan kan hacmi nedeniyledir.

Hamileliğin 9. haftasından itibaren hormon üretimi yavaş yavaş stabilize olacak ve sizi rahatsız eden belirtiler kaybolacaktır.

Diğer olumlu nokta ise rahiminiz artık yukarıya doğru çıkıp mesanenizi hafifletmektedir, buda durum sık sık idrar etme hissinizi azaltacaktır. Birkaç ay boyunca bu sıkıntıdan kurtulacaksınız ama hamileliğinizin son aylarında tekrar ortaya çıkacaktır.

Reklam Alanı

Hamileliğin 9. haftasında kalbiniz tekrar hızlı atmaya başlıyor ve en ufak hareketinizde nefes nefese kalabilirsiniz. bu durum endişelenecek bir durum değildir ama yinede dikkatli olmanız gerekmektedir çünkü 2 kişisiniz. 🙂

Böbreklerinizde normalden daha çok çalışır çünkü hem bebeğin hem sizin atıklarınızı arındırmak zorundadırlar. Gün içerisinde bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. yanınızdan sürekli ufak bir pet su şişesi bulunurup sürekli içmeniz gerekmektedir.

Çocuğun gelişimi: Kalp dört kameralıdır ve vana oluşturuyoruz vardır. Bu hafta embriyonik dönemin son haftasıdır. Şöyle ki, bu haftadan sonra embriyonik dönem biterek fetal dönem başlayacaktır ve embriyo fetüs diye adlandırılacaktır. Dokuzuncu haftada bebekte kemik ve kıkırdak dokular oluşmaya başlar. Gözler gelişir, dil oluşmaya başlar. Parmaklar ayrılır ve eklem bükülebilir. Önceki haftalarda bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı çıkmış bağırsaklar karın içerisine doğru hareket etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa olarak amniyon sıvısını (bebeğin içerisinde bulunduğu su) içmeye başlar. Böylece o, ilk içme eylemini gerçekleştirir.

Çocuk boyutu: 1,8 cm (bir üzüm boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: Eğer ev dışında çalışıyorsanız, işvereninize bu haberi söylemenin zamanıdır. Eğer bulantı / kusma yaşıyorsanız, işinizin bunun için güvenli olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 9. Haftası Video;

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin (Gebeliğin) 8. Haftası başlıklı makalemizde 1. trimester hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: