user
Hamileliğin (Gebeliğin) 8. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 8. Haftası

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 9. Haftası

369 okunma — 25 Mart 2013 20:01
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İdrara çıkma isteği azalır
Hormon üretimi stabilize oluyor ve yavaşça hamileliğin başında şikayet içinde olduğunuz bir çok can sıkıcı belirtiler yok olmaya başlamaktadır.
Diğer iyi haber: rahim karın boşluğunda büyümeye başlar ve böylece mesaneye rahatlık verir. Sürekli idrara çıkma isteği kaybolur ve bu rahatsızlığı yeniden hamileliğin son aylarında yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bir kaç ay rahat nefes almanızdan zevk alın.

Öte yandan, kalp atışınız size nefes darlığı vererek daha da hızlanmaya başlar. Aynı zamanda böbrekler de fazla çalışmaya devam ediyor. Onlar hem sizin, hem de çocuğun atıklarını ortadan kaldırmalıdırlar. Gün boyunca bol su içmeye çalışın.
Bu haftada bazı anne adayları artık bir kaç kilo alıyorlar. Bu artan kan hacmi nedeniyledir.

Hamileliğin 9. haftasından itibaren hormon üretimi yavaş yavaş stabilize olacak ve sizi rahatsız eden belirtiler kaybolacaktır.

Diğer olumlu nokta ise rahiminiz artık yukarıya doğru çıkıp mesanenizi hafifletmektedir, buda durum sık sık idrar etme hissinizi azaltacaktır. Birkaç ay boyunca bu sıkıntıdan kurtulacaksınız ama hamileliğinizin son aylarında tekrar ortaya çıkacaktır.

Hamileliğin 9. haftasında kalbiniz tekrar hızlı atmaya başlıyor ve en ufak hareketinizde nefes nefese kalabilirsiniz. bu durum endişelenecek bir durum değildir ama yinede dikkatli olmanız gerekmektedir çünkü 2 kişisiniz. 🙂

Böbreklerinizde normalden daha çok çalışır çünkü hem bebeğin hem sizin atıklarınızı arındırmak zorundadırlar. Gün içerisinde bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. yanınızdan sürekli ufak bir pet su şişesi bulunurup sürekli içmeniz gerekmektedir.

Çocuğun gelişimi: Kalp dört kameralıdır ve vana oluşturuyoruz vardır. Bu hafta embriyonik dönemin son haftasıdır. Şöyle ki, bu haftadan sonra embriyonik dönem biterek fetal dönem başlayacaktır ve embriyo fetüs diye adlandırılacaktır. Dokuzuncu haftada bebekte kemik ve kıkırdak dokular oluşmaya başlar. Gözler gelişir, dil oluşmaya başlar. Parmaklar ayrılır ve eklem bükülebilir. Önceki haftalarda bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı çıkmış bağırsaklar karın içerisine doğru hareket etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa olarak amniyon sıvısını (bebeğin içerisinde bulunduğu su) içmeye başlar. Böylece o, ilk içme eylemini gerçekleştirir.

Çocuk boyutu: 1,8 cm (bir üzüm boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: Eğer ev dışında çalışıyorsanız, işvereninize bu haberi söylemenin zamanıdır. Eğer bulantı / kusma yaşıyorsanız, işinizin bunun için güvenli olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 9. Haftası Video;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.