AnasayfaHamilelikte Hastalıklar - Sorunlar, Kadın Hastalıkları

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Hamile olan ve bu dönemde pek çok kez karşılaşılan sorunlardan biri de hamilelikte idrar yolu enfeksiyonudur. Bu rahatsızlık herhangi bir belirti göstermeyen özellikte de olabilir.

Rutin olarak yapılan tahlil sonuçlarında gün yüzüne çıkabilen bir sorun olma olasılığı yüksektir. Böyle bir enfeksiyona maruz kalmamak için bolca su tüketimi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu enfeksiyonun bazı belirtileri de mevcuttur. Sık idrara çıkma idrar esnasında yanma idrar ihtiyacının giderilmesine rağmen yine idrar yapma hissi gibi durumlar bu enfeksiyonun belirtileri olarak göze çarpmaktadır.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun tedavi yöntemleri basittir. Hastanın durumuna göre hareket etmenin önceliği ile birlikte eğer hastada herhangi bir şikayet söz konusu olmadan rutin tahliller sonucu enfeksiyon kaptığı tespit edilirse çeşitli antibiyotiklerle rahatsızlık giderilmeye çalışılır. Yukarıda yazdığımız belirtilerden birisini taşıyor ve ağrı duyuyorsa yine bu rahatsızlığın giderilmesinde antibiyotik ve idrar yolu antiseptik özelliğine sahip ilaçlar kullanılmaktadır.

Rahatsızlığın en uç noktası enfeksiyonun kana karışma evresidir. Bu evrede hem annenin hayatı hem de bebeğin yaşam ihtimali tehlikeye girmiş olabilir. Bu uç noktanın belirtileri de terleme ile birlikte ateşlenme ilgili bölgelerde şiddetli ağrı ve idrardan kan gelmesi gibi bulgulardır. Bu evrede hastalığın giderilmesi için kişinin bolca sıvı almasına dikkat edilmelidir.

Bir diğer yöntem ise damardan serum halinde bu işlemin gerçekleşmesidir. Bu işlemlerin yanında acil olarak antibiyotik tedavisinin de başlanması gerekmektedir. Yalnız bu antibiyotik tedavisi de damar yolu ile gerçekleştirilmelidir. Bu tedaviler uygulandığında 3-4 gün gibi bir sürede hastadan cevap alınmaktadır.  Eğer olumlu bir cevap alınamazsa mutlaka ultrason ile hastanın durumu gözetim altına alınmalıdır.

Bu safha hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun en ileri boyutu olduğundan rutin olarak kontrollerinizi aksatmadan yapmanızı altına çizerek hatırlatmak isteriz.

Konunun devamı olarak
Kahverengi ve sarı vajinal akıntı neden olur tedavisi
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat