user
Yeni Doğan Bebeklerin Aşıyla Korunabildikleri Hastalıklar

Sıradaki içerik:

Yeni Doğan Bebeklerin Aşıyla Korunabildikleri Hastalıklar

e
sv

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

710 okunma — 28 Mart 2013 09:34
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamile olan ve bu dönemde pek çok kez karşılaşılan sorunlardan biri de hamilelikte idrar yolu enfeksiyonudur. Bu rahatsızlık herhangi bir belirti göstermeyen özellikte de olabilir.

Rutin olarak yapılan tahlil sonuçlarında gün yüzüne çıkabilen bir sorun olma olasılığı yüksektir. Böyle bir enfeksiyona maruz kalmamak için bolca su tüketimi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu enfeksiyonun bazı belirtileri de mevcuttur. Sık idrara çıkma idrar esnasında yanma idrar ihtiyacının giderilmesine rağmen yine idrar yapma hissi gibi durumlar bu enfeksiyonun belirtileri olarak göze çarpmaktadır.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun tedavi yöntemleri basittir. Hastanın durumuna göre hareket etmenin önceliği ile birlikte eğer hastada herhangi bir şikayet söz konusu olmadan rutin tahliller sonucu enfeksiyon kaptığı tespit edilirse çeşitli antibiyotiklerle rahatsızlık giderilmeye çalışılır. Yukarıda yazdığımız belirtilerden birisini taşıyor ve ağrı duyuyorsa yine bu rahatsızlığın giderilmesinde antibiyotik ve idrar yolu antiseptik özelliğine sahip ilaçlar kullanılmaktadır.

Rahatsızlığın en uç noktası enfeksiyonun kana karışma evresidir. Bu evrede hem annenin hayatı hem de bebeğin yaşam ihtimali tehlikeye girmiş olabilir. Bu uç noktanın belirtileri de terleme ile birlikte ateşlenme ilgili bölgelerde şiddetli ağrı ve idrardan kan gelmesi gibi bulgulardır. Bu evrede hastalığın giderilmesi için kişinin bolca sıvı almasına dikkat edilmelidir.

Bir diğer yöntem ise damardan serum halinde bu işlemin gerçekleşmesidir. Bu işlemlerin yanında acil olarak antibiyotik tedavisinin de başlanması gerekmektedir. Yalnız bu antibiyotik tedavisi de damar yolu ile gerçekleştirilmelidir. Bu tedaviler uygulandığında 3-4 gün gibi bir sürede hastadan cevap alınmaktadır.  Eğer olumlu bir cevap alınamazsa mutlaka ultrason ile hastanın durumu gözetim altına alınmalıdır.

Bu safha hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun en ileri boyutu olduğundan rutin olarak kontrollerinizi aksatmadan yapmanızı altına çizerek hatırlatmak isteriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.