rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar Kadın Hastalıkları Sorular ve Şikayetler ›

implantasyon kanaması kaç gün sürer ne zaman olur ve belirtileri

implantasyon kanaması daha çok gebeliği işaret eden erken bir belirtidir. Döllenmiş durumda olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucunda meydana gelir. Fakat bu bir süre sonra yani 6-12 gün arasındaki bir süreci kapsar. Kanama daha çok lekelenme şeklinde olup birkaç gün sürebilir.

Gerçekleşme zamanı hakkında tam bir tespit yoktur adet döneminin bir hafta öncesinde olduğu gibi adet döneminin başlangıç zamanında da olabilir. Bu sebeple birçok kadın adet kanaması ile implantasyon kanamasını karşıtırabiliyor. Bu iki durumu birbirinden ayıran en önemli şey kanamanın yoğunluğudur. Adet kanaması yerleşme(implistasyon) kanamasına göre daha uzun sürer ve akış miktarı daha fazladır.

Yerleşme kanaması ise daha çok lekelenme şeklinde olup rengi açık pembe kahverengidir. Bu değişik tonlar bizi şüphelendiriyorsa biran önce doktora başvurmalıyız çünkü bu normalden farklı olan renk ve kanama süreci gebe olduğumuza işaret ediyor olabilir.

İmplatasyon kanaması Hamile kadınlarda ilk 3 ay hafif vaginal kanama veya lekelenme olarak ortaya çıkabilir. Lekelenme herhangi bir sorunun belirtisi olarak görülmez. İlk 3 ay hafif bir kanama yaşayan kadın,döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyondan dolayı bu süreci yaşar.

Bu implantasyon döllenmeden yaklaşık 10 gün sorna gerçekleşir. İmplantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif olurken düzensiz olması da adet kanamasından farklı bir yanını gösterir. Bu süreçte kadınların her türlü kanama sonrası doktorlarına başvurmaları gerekirken,kanamanın çok ciddi bir etkenden dolayı da oluşmuş olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Hamilelik döneminde implanstasyon haricinde vaginal kanamaya yola açan bazı nedenler ciddi rahatsızlıklara neden olabilir bunlar: rahimdeki değişikler tam olarak hamilelik sırasında rahme daha fazla kan akışı söz konusudur. Dolayısıyla kanama olasılığının yüksek olması bu nedene bağlanır ve bunun yanında hamilelik sırasında yaşanan cinsel ilişkiler de az miktarda kanamalara sebebiyet verebilir.

Hamileliğin ilk ayında meydana gelen vaginal kanamaların sebebi olarak düşük akla gelebilir bu da farklı bir kanama şeklidir ve son olarak dış gebelik yani döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yerde fallop tüplerine implant olmasıyla yaşanır ve karın ağrısı ile birlikte vaginal kanamalara neden olur bu da ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Çünkü dış gebelikte sağlıklı bir bebek olması mümkün değildir. Mutlaka tedavi edilmeli aksi taktirde anneye ciddi rahatsızlıklar verebilir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

74 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. Eda dedi ki:

  Merhabalar son adetim 16 ocak 29 ocakta iliski oldu bugun 5 mart hala adet olmadim pembe akinti gibi birseyler gelior bi kac gundur gec dollenme olmus olabilirmi acaba

 2. Mizan dedi ki:

  Merhaba nişanlımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdk vajınamn üst kısmına boşaldı iki saat sonra ella aldım 10gün sonra doktora gittim bhcg 1. 20 bir şey yok dedi sonra tekrar gittim değerim yine aynı çıktı 5 gün sonra da adet oldum şimdi de adetime 11gün var kanamam oldu çok az kahverengi akıntım oldu ve bi gün sonra geçti sizce yerleşme kanaması mıdır lütfen cevap verin

 3. Serpil dedi ki:

  Merhabalar 7 nisanda hamile oldugumu öğrendim degerim 270 cikti 10 nisanda kanamam oldu kahverengi degerim 1350 cikti doktorum yerlesme kanamasidir dedi progestan verdi 3 gündür araliklarla kahverengi lekelenmem devam ediyor 😞ne yapabilirim normal mi bu lekelenme

 4. gulten dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim baslangic 29 aralik bitiş 5 ocak esimle korumasiz iliskiye girdik bugun 28ocak ta pempe lekelenmeler var az miktarda üstüne görme yasiyo olabilirmiyim cevap yazarsanz sevnrm hamile olabilirmiyim

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: