rus takvimi

Anasayfa › Kadın Hastalıkları Sorular ve Şikayetler ›

Adet yerine kahverengi akıntı ve Adet öncesi kahverengi akıntı

Vajinal akıntı adet döneminin bir parçası kabul edilir. Hamilelikte oluşan rahatsızlıklardan biride bu akıntılardır.

Çoğunlukla her hamilede birçok vajinal akıntılar ve kanamalar görülmektedir. Hamile olmayanlarda da bu gibi lekeler bir hastalık belirtisi ya da normal bir akıntı olarak sayılır.

Az miktarda gelen vajinal akıntı oldukça normal görülür. Tüm kadınların adetleri sırasında biraz akıntısı vardır.

Vajinanın içindeki rahim boynu ve bezeleri tarafından üretilen sıvıdan ibarettir ve zararsızdır. Bu akıntının yararı vardır. Çünkü vajina duvarını saran eski hücreleri de kendisiyle birlikte çıkarır. Yani vajina bu şekilde temiz ve sağlıklı olur.

Genellikle akıntı açık rente olup, koyu kıvamlı ve kokusuzdur. Bunlar östrojen salgısının artmasıyla gerçekleşmektedir. Bu akıntılar normaldir. Ama akıntı kötü kokulu ve sarı-kırmızı-kahverengi gibi ise idrar yaparken yanma hissi var ise vajinal bir rahatsızlık olabilir.

Adet öncesi kahverengi akıntı birçok hastalığın işareti ve bazı hormonal bozukluklar dolayısıyla olabilir. Genellikle adet öncesi akıntı aylık adet döngümüzün başlangıcı olduğunun da belirtisidir.

Kahverengi akıntının sebeplerini şu şekilde anlatabiliriz ;
* Bebeğin plesanta yerleşimi akıntıya sebep verebilir.

* Bebeğin büyümesi kendine yer açması ile damarlarda çatlama olur ve kanama kahverengi şeklinde görülür.

* Kahverengi leke ile başlayıp kırmızı kanamaya devam ederse eğer bu düşük riski olduğunu ifade eder ve hemen bu şekilde doktora başvurmalısınız.

* Adet zamanında kırmızı renkte başlayan kanama kahverengi lekelenmeye dönerse bu da adet döngüsünün bittiğini belirtir.

* Adet dönemlerinde adet kanamasını sağlayan rahim mukozasıdır. Bu dokularda yerine yenilerinin gelmesi kahverengi renkte akıntıya sebeptir.

* Doğum kontrol hapları, korunma iğneleri kullanan ve implanonda yarattıkları hormonal dengesizliklerle kadınların bazılarında da adet döneminden önce kahverengi akıntı gelebilir.

* Spiral kullanımında rahim iç tabakasında yarattığı tahrişle adet öncesi kahverengi lekelenme nedeni olabilir.

* Mantar enfeksiyonu, rahim ağzı kanseri ve diğer genital kanserler ender görülmelerine karşın bu kahverengi lekelenmeler gösterebilir.

Adet zamanınızdan önce normal akıntı geliyorsa sorun yoktur. Ama akıntı miktarında, renginde ve kokusunda herhangi bir değişim olursa o zaman hemen jinekoloğunuzu görmeye gitmelisiniz.

Kahverengi renkli akıntının sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kahverengi akıntıya kaşınma, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cilt tahrişi, iştah kaybı, kanama, vajina içinde yanma hissi, depresyon gibi belirtilerde eklenebilir.
Akıntı üreme organlarındaki bazı sorunlarla ilgili olabilir. Bu yüzden mutlaka jinekoloğunuz ile görüşmelisiniz. Adet öncesi kanamalarda ve akıntılarda jinekolojik muayene, laboratuar ve ultrasonografik incelenmelerle kontrol ettirmelisiniz.

kahverengi-akinti

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

29 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. özlem diyor ki:

    mrhaba iki yıl önce kürtaj oldum v daha hamile kalamıyorum. düzenli adetim olmasına rağmen gecen ay 8inde olduğm adet bu ay 15 inde leke gbi başladı v hala aynı evde test olumsuz çıktı.folik asit kullanıyorum bundanmı. v ne tür tahliller yaptırmam lazım. leke akıntı gibi fazla değil v ipliksi parçalar geliyor. lütfen bilgi verin bebek istiyoruz.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Kapat