user
Duphaston Kullandım Adet Olmadım Hamilemiyim

Sıradaki içerik:

Duphaston Kullandım Adet Olmadım Hamilemiyim

e
sv

Hamileler Hangi Aşıyı Olmalı

511 okunma — 29 Kasım 2023 19:36
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

                                                    Hamileler Hangi Aşıyı Olmalı

               Hamilelik döneminde, belirli aşılar anne ve bebek sağlığı için önerilir. Özellikle hamilelik öncesinde veya hamilelik sırasında bazı aşılar önemlidir çünkü hamilelik bağışıklık sistemini etkiler ve anne adayı ile bebeği enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Hamilelik döneminde önerilen aşılar şunlardır:

 1. Grip Aşısı: Grip, hamilelerde daha şiddetli seyredebilir ve komplikasyonlara yol açabilir. Grip aşısı, hamilelik sırasında özellikle önerilir çünkü grip olan bir anne, bebeğine geçebilecek enfeksiyon riskini azaltmak için koruyucu olabilir.
 2. Tetanos-Difteri Aşısı (Td): Hamileler genellikle tetanoz ve difteri aşısı için Td aşısını yenilemeye ihtiyaç duyabilirler. Bu aşılar, hamilelik sırasında yenilenmelidir.
 3. Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak (MMR) Aşısı: Eğer bir kadının kızamık, kızamıkçık veya kabakulak aşısına ihtiyacı varsa, hamilelikten önce aşılanması önerilir. Hamilelik sırasında bu aşılardan kaçınılması genellikle önerilir.
 4. Kanama İshal Aşısı (Rotavirus): Eğer rotavirüs aşısına ihtiyaç duyuluyorsa, hamilelik öncesinde veya hamilelik sırasında yapılabilecek bir aşıdır.
 5. COVID-19 Aşısı: COVID-19 aşısı, hamilelik döneminde risk altındaki kişiler arasında değerlendirilebilir. Ancak, aşı öncesinde doktorla görüşmek ve riskleri değerlendirmek önemlidir. Bazı ülkelerde hamilelik döneminde COVID-19 aşısı önerilmektedir.

Hamilelik döneminde aşılar konusunda kesin kararlar, gebeliğin durumuna, aşıya ve anne adayının sağlık geçmişine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, hamilelik planlaması veya hamilelik döneminde hangi aşıların yapılması gerektiği konusunda doktorunuzla konuşmanız en doğrusu olacaktır. Doktorunuz size gebeliğiniz ve sağlık geçmişiniz göz önünde bulundurarak hangi aşıların yapılması gerektiği konusunda en uygun tavsiyeyi verecektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.