user
Kürtaj ve Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Kürtaj ve Kürtaj Riskleri Nelerdir?

e
sv

Hamileliğin (Gebeliğin) 13. Haftası

272 okunma — 03 Mayıs 2013 00:29
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

http://www.hamilelikte.com

Cinsel yaşam için altın zamanlar
Bu hafta hamileliğin ilk trimesterinin sonuncu haftasıdır ve artık düşük riski minimuma indirilmiştir. Eğer şimdiye kadar yapmadıysanız, gururla hamile olduğunuzu herkese açıklayabilirsiniz!

Gelecek hafta 2. trimesterin dönemi başlayacak ve genel olarak bu dönem hamileliğin çok hoş bir dönemi sayılır. Bu dönemde mide bulantıları sona eriyor ve enerji yeniden kendine geliyor! Diğer iyi haber: bu aşamada kilo alınması çiftlere tatmin edici cinsel yaşam da hediye ediyor.

Doğuma daha çok kalmasına rağmen, memeleriniz, bebeğinizi doğumun ilk günlerinde sütten önce yedireceğiniz kolostrum üretiyor. Ama aynı zamanda bu haftada progesteron artış nedeniyle kabızlık, mide yanması ve bağırsak sorunları tipik yan etkilerdir.

Haftaya hamileliğinizin ikinci trimestırine başlayacaksınız. Bu dönem genelde çok rahat geçen bir dönemdir. Şöyle ki bulantılarınız artık yok olur ve vücudunuz çok daha enerjiktir. Diğer iyi haber, cinselliğinizde de düzelmelere rastlayabilirsiniz. Az kilo alımından rahat cinsel bir hayata devam edebilirsiniz. Doğum ne kadar uzakta olsa da göğüsleriniz kolostrum denilen sıvıyı üretmeye başlar. Bu sıvı bebeğinizi beslicek olan ilk sıvıdır.

Çocuğun gelişimi: ilk beyaz kan hücreleri (o doğduktan sonra enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için) oluşmaya başlar. Bebeğinizin aynı zamanda ter bezleri de gelişiyor ve daha belirgin bir boyun vardır. Bu haftada bebeğinizin kulakları kendi yerlerine ilerler, yüzü insan yüzüne benzemeye başlar. 13. haftada aynı zaman da bebeğinizin ses telleri de oluşmaya başlıyor ve damaklarının altında 20 adet dişi oluşuyor. Bebek içerisinde bulunduğu amnion sıvısını yutar ve tekrar idrar olarak çıkartır, idrar da amnion sıvısına karışır.

Çocuğun boyutu: 5.4 cm
Ne yapmanız gerekiyor: Düşük yapma riski bu noktada çok düşük olduğundan iyi haberi aileniz ve arkadaşlarınıza söyleyebilirsiniz.

hamilelikte.com’un tavsiyesi;
Henüz karnınız fazla büyümemiş olsa da şımartılmayı ve yüz verilmeyi hak ediyorsunuz. bu durum Ne de olsa, zorlu geçen ilk trimesterın enn sonuna geldiniz. Kendinize bir hamilelik (gebelik) hediyesi alın. Küçük bir takı hatta bir gül biile olabilir, hediyenin iyisi kötüsü olmaz tabiki..

sonraki hafta

13 haftalık bebeğin videosu;

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.