AnasayfaHamilelik, Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar

Hamilelikte kusma, mide bulanması nasıl geçer

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Hamilelikte kusma ve mide bulantısı bir çok hamile kadına göre değişiklik göstermekte olan bir durum. Hamilelikte kusma ve mide bulantısı % 70 birçok kadında görünür. Ancak % 30 luk kısım ise hiç mide bulantısı ve kusma yaşamayan hamileleri kapsamaktadır.

Hamilelikte progesteron hormonunun yükselmesi ile birlikte mide bulantısı ve kusma sıklıkla yaşanan bir durum olup kana karışan bu hormon özellikle daha sıklıkla mide bulantısı yapmaktadır.

Mide bulantısı özellikle sabah erken saatlerde olmakla birlikte sabah uyanıldığında kraker gibi şeyler yiyerek mideyi bastırmak gerekir. Mide bulantısı ve kusma hamileleri en bitkin düşüren ve rahatsızlık verici bir durumdur.

Ancak hiç mide bulantısı yaşamayan ve kusma yaşamayan kişiler de bulunmaktadır. Tamamen bünye ile alakalı olup progesteron hormonunun azlığı ve çokluğu ile de alakası vardır. Progesteron hormonu sürekli artış gösteriyorsa o halde mide bulantısı ve kusmalar kaçınılmaz olacaktır.

Bu durumu en aza indirmek ve şikayetlerin derecesini düşürmek için mideyi boş bırakmamak ve özellikle sabah erken saatlerde 6-7 gibi saatlerde mutlaka bir şeyler yiyerek genellikle kraker tarzı şeyler yiyerek mide bulantısı önlenebilir.

Hamilelikte genellikle ilk aylarda sıklıkla görülen mide bulantısı ve kusma 5. aydan sonra kendiliğinden geçmekte olup bazı hamilelerde ise bu durum son aya yani 9. aya kadar sürmektedir.

Konunun devamı olarak
Hamile olduğumu bilmeden ilaç kullandım Ne yapmalıyım?
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat