rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Hamilelikte kusma, mide bulanması nasıl geçer

Hamilelikte kusma ve mide bulantısı bir çok hamile kadına göre değişiklik göstermekte olan bir durum. Hamilelikte kusma ve mide bulantısı % 70 birçok kadında görünür. Ancak % 30 luk kısım ise hiç mide bulantısı ve kusma yaşamayan hamileleri kapsamaktadır.

Hamilelikte progesteron hormonunun yükselmesi ile birlikte mide bulantısı ve kusma sıklıkla yaşanan bir durum olup kana karışan bu hormon özellikle daha sıklıkla mide bulantısı yapmaktadır.

Mide bulantısı özellikle sabah erken saatlerde olmakla birlikte sabah uyanıldığında kraker gibi şeyler yiyerek mideyi bastırmak gerekir. Mide bulantısı ve kusma hamileleri en bitkin düşüren ve rahatsızlık verici bir durumdur.

Ancak hiç mide bulantısı yaşamayan ve kusma yaşamayan kişiler de bulunmaktadır. Tamamen bünye ile alakalı olup progesteron hormonunun azlığı ve çokluğu ile de alakası vardır. Progesteron hormonu sürekli artış gösteriyorsa o halde mide bulantısı ve kusmalar kaçınılmaz olacaktır.

Bu durumu en aza indirmek ve şikayetlerin derecesini düşürmek için mideyi boş bırakmamak ve özellikle sabah erken saatlerde 6-7 gibi saatlerde mutlaka bir şeyler yiyerek genellikle kraker tarzı şeyler yiyerek mide bulantısı önlenebilir.

Hamilelikte genellikle ilk aylarda sıklıkla görülen mide bulantısı ve kusma 5. aydan sonra kendiliğinden geçmekte olup bazı hamilelerde ise bu durum son aya yani 9. aya kadar sürmektedir.

http://www.hamilelikte.com

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: