rus takvimi

Anasayfa › Ay Ay Gebelik ›

Gebelikte 3. Ay

Hamileliğinizin 3. ayında bebeğiniz embriyonik dönemdedir. Dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz henüz belli olmayacaktır.

Bu dönemde midenizde eksime ve yanma şikayetleriniz olabilir hazımsızlık ve gaz sorunu da yaşarsınız bunlar olağan şeylerdir. Hamileliğinizin bu sürecinde kabızlık, sabah bulantıları, yorgunluk, göğüslerde hassasiyet ve duygu karmaşası yaşayabilirsiniz, süreç ilerledikçe duygusal yoğunluk yaşayacaksınız.

Diş etlerinizde şişmeler olabilir bebeğiniz ve kendi diş sağlığınız için yeterli floru tüketmelisiniz.Dişlerinizde çürük var ise mutlaka tedavi ettirmeli ve dişlerinizi flor içeren diş macunuyla fırçalamalısınız.

Bacaklarınızda ve ayaklarınızda kramplar oluşabilir. Beliniz ve sırtınızda ağrılar oluşabilir bunun için otururken bel boşluğunuza yumuşak bir yastık koyabilirsiniz. Bacaklarınıza ve ayaklarınıza kramp girdiğinde başaklarınızı havaya doğru kaldırıp parmak uçlarınızı düş bir şekilde tutmanız gerekmektedir.

Reklam Alanı

Krampları azaltmak için içerisinde potasyum olan besinler tüketebilirsiniz. Hamilelik dönemi boyunca sinir ve stres yaşayan anne adayları uzman psikologların önerdiği aktiviteleri yaparak bu dönemi daha rahat atlatabilirler.

Sizin ve bebeğinizin hakkında çeşitli hayaller kurabilir ve bebeğinizi sevmeye başlayabilirsiniz bu psikolojik olarak ta sizi rahatlatacaktır.

Hamileliğinizin 3. ayında bebeğinizin boyu ortalama olarak 5-7 cm‘ye ulaşmıştır ve kilosu ortalama olarak 10-15 gramdır. Bu ay’dan itibaren bebeğinizin tüm hayati organları oluşmuş olur.

Bebeğinizin dış cinsel organı belirginleşmeye başlar ancak cinsiyet tespiti yapmak için henüz erkendir. Bebeğiniz anne karnında artık normal bir insan şeklini almaya başladı.

Bu süreçte bebeğinizin göz kasları gelişir ses telleri oluşur ve dil tomurcuğu da belirginleşmiştir. Hamileliğin 3. ayının sonlarına doğru bebeğinizin sinir hücreleri çoğalmaya başlar.

Hamileliğin tüm dönemlerinde olduğu gibi 3. ayında da beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Omega 3 yönünden daha zengin besinler tüketmelisiniz.

Bebeğinizin beyin gelişimine faydası olması açısından günde 2 tane ceviz haftada 1 veya 2 kez de balık yemenizde fayda var. Balık ve cevizin yanında ıspanak ve semizotu da omega 3 besin değeri yönünde güçlü sebzelerdendir.

Kalsiyum hamileliğin her döneminde önemlidir bu yüzden mümkün olduğunca süt ve süt ürünlerini tüketmeye sebzelerden ise koyu yeşil yapraklı besinleri tüketmenizde fayda var.

Bu dönemde fazla mide bulantısı yaşayan anne adaylarına günde 1 fincan ahududu çayını önerebiliriz bulantıları ciddi ölçüde azaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan En iyi doğum kontrol yöntemi iğne fitil hap takvim halka spiral başlıklı makalemizde elastik kızlık zarı ve servikal mukus hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: