user
Karanfil ile İlgili Bilinmesi Gereken 5 Temel Bilgi

Sıradaki içerik:

Karanfil ile İlgili Bilinmesi Gereken 5 Temel Bilgi

e
sv

Bebeklerde uyku ve bebekler kaç saat uyumalı

111 okunma — 27 Nisan 2013 21:27
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğumdan sonra dört ayını geçirmiş olan bir bebeğin uyku durumu günlük 8 saat olmakta ve bunu aralıksız olarak sürdürmektedir. Ayrıca ortama alışma sorunlarını ilerde yaşamak istemiyorsanız bebeğinizin uykusu geldiğinde bulunduğu ortamda uyumasına izin vermelisiniz. Bu neticede bebeğiniz hem ortama daha kısa sürede adapte olabilecek hem de ilerleyen dönemlerinde uykusu için başka ortamlarda huzursuzluklar gibi olumsuz davranışlar çıkartmayacaklardır.

Hafif uyku tabiriyle uyku içinde geçişler yaşayabilirler. Bu geçiş sırasında yatar pozisyonunda sağ sola dönmeler, ağlamalar ve sesler çıkarabilirken aynı zamanda da derin uykuya geçme eğilimine de başlamış olurlar. Fakat ebeveynlerin yaptıkları bazı yanlışlıklarda vardır bunlar annelerin veya babaların bebeğin uykuda ağlamasından dolayı bebeklerini kucaklarına almaları ve pışpışlamaları gibi sakinleştirerek tekrar hafif uykularından derin uykuya geçmelerini sağlamaktır.

Fakat bunu anne veya babaların yapması uzmanlar tarafından yanlış kabul edilmektedir. Bunlar bebeğin uyku halinde yaptıkları olduklarından olayın akışına bırakmaları gerekir ki bebek hafif uyku halinden derin uyku haline tekrar kendi geçebilsin. Yoksa bunu her uyku halinde genellikle 3-4 saatte bir yapmalarından annelerin veya babaların bebeğin ağlamasını ve huzursuzluğunu kesebilmek için yaptıklarını bebek yanlış algılar ve sık sık tekrar edilmesi halinde de bebek böyle bir olumsuz davranışı alışkanlık ilan eder.

Tüm bu sebeplerden dolayı bebek kesintisiz 8 saat uyku düzeni sağlayabilmesine rağmen annelerin ve babaların bu bilinçsiz davranışları neticesinde parçalı uyuma düzenine tekrardan döner ve sürekli sakinleştirilmek ister. Bunu da ağlayarak ve ses çıkararak göstermeye çalışır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.