user
Adet Sancısının Nedenleri ve Adet Sancısı Dindirme Yolları

Sıradaki içerik:

Adet Sancısının Nedenleri ve Adet Sancısı Dindirme Yolları

e
sv

Adet Düzensizliği ve Adet Kanaması Bozuklukları

768 okunma — 03 Ocak 2020 00:05
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İki adet arasında ki süre normal bir dönemde 28 gün olmalıdır. Bu süreç ilk adeti yaşadığınız günden, ikinci adet döneminizi yaşadığınız ilk güne kadar geçen süredir. Adet süresi ise 3-7 gün sürmektedir. İlk günde yoğun olan kanamalar adetin son günlerine doğru giderek azalır ve adet süreci sona erer.

Adet süresi boyunca kadınlar yaklaşık olarak 45 mililitre kan kaybederler. Bazı kadınlarda iki adet döneminin ortasında, yumurtlamaya bağlı olarak bir kaç damla leke şeklinde kanama yapabilir. Bu tarz kanama yaşayan kadınların korkmasını gerektiren bir durum yoktur.

Belirttiğimiz bu durumlar dışındaki adet gecikmeleri, adet düzensizliği olarak tanımlanabilir. Adet kanaması bozuklukları çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir ve bu nedenlere bağlı olarakta farklı tedavi yolları mevcuttur.
Cinsel ilişkiye giren kadınlarda ve üreme çağında olan kadınlarda genellikle adet düzensizliğinin ana nedeni gebeliği bağlı sorunlardan oluşur. Bu yüzden bir jinekoloğa gittiğinizde ilk üzerinde durulacak konu gebe olma ihtimalinizdir.

Bir diğer sebep ise troid bezlerinin hormonları az ya da çok salgılamasıdır. Troid hormonların azlığı veya çokluğu adette düzensizliğe neden olabilir.
Adet kanamasını düzene sokan durum ise yumurtlama olayı ve bundan kaynaklanan progesteron hormonunun salgılanmasıdır. Yumurtlama döneminin gecikmesiyle östrojen hormonuyla rahimin iç kısmında kalınlaşma olur ve buna bağlı olarakta adet gecikmesi yaşanır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.