AnasayfaHafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin (Gebeliğin) 6. Haftası

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Küçük rahatsızlıklar
6. haftada ß-HCG hormonu konsantrasyonunun zirvesine ulaşıyor ve önceki haftalarda da belirtileri olan bazı rahatsızlıklara neden olur. Gebeliğin altıncı haftasında hormonların oranları maximum duruma gelmiş bulunmakta ve önceki rahatsızlıkları artırmaktadır.

Mide bulantısı
, baş dönmesi, kabızlık günlerinizi mahvedebilir ve bu yeterli değilmiş gibi, zayıf kan dolaşımı bacaklarda ağırlığa neden olur. Hormonların artışı nedeniyle duygusal istikrarsızlık ve huzursuzluk yaşaya bilirsiniz.
Ayrıca, rahim’in büyümesi ve mesaneyi sıkması, basması neden ile, tüm hamilelik boyunca size eşlik edecek sürekli idrara çıkma duygusu olacaktır. Bu duyguya en başından alışmanız tavsiye olunur.

Gününüzü mide bulantısı, baş dönmesi ve kabızlıkla bitirebilirsiniz. Bunlara ek olarak vücudunuzdaki kanın artışından ve kötü dolaşımından kaynaklanan bacaklarınızda ağırlık hissedebilirsiniz.

Çocuğun gelişimi: Bebeğinizin vücudu C harfi şeklindedir. Altı haftalık hamilelikte ultrason muayenesinde bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duya bilir ve görebilirsiniz. Bu haftada aynı zamanda bebeğin göbek kordonu oluşur, kulakları, gözleri, ağız boşluğu belirginleşmeye başlar.

Ayrıca rahim mesanesinin büyümesinden dolayı ve ağırlık oluşmasından sık sık idrarınızın olma hissi yaşayabilirsiniz. Bu hisle nerdeyse hamileliğinizin sonuna kadar karşılaşacaksınız. Şimdiden alışmanıs tavsiye edilir.

Bebeğin ölçüsü: 4 mm (bir mercimek büyüklüğü). Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bu haftada bebeğinizin sindirim ve solunum sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşmeye başlıyor.

Ne yapmanız gerekiyor: bir egzersiz programına deva etmek veya başlamak. Örneğin yürüme ya da yüzme gibi egzersizler güvenli hesap ediliyor ve normal sağlıklı gebeliklerde tavsiye edilir.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 6. Haftası Video;

Konunun devamı olarak
Hamileliğin (Gebeliğin) 22. Haftası
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum Yaz


4 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. gunel diyor ki:

  5 haftalik hamilelikde akinti normalmi

 2. ebrar zehra diyor ki:

  Merhabalar,
  hamile iken adet görülür mü?
  yardımcı olursanız çok memnun olurum

 3. ayse neguzel diyor ki:

  adetim gelmedi en son agustosun 23 de geldi acaba hamilemiyim

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat